Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Historia Turystyka

II Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza w Trzcinicy

17 sierpnia rozpocznie się w Trzcinicy II Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza. Przez trzy dni będzie można przenieść się do epoki brązu bądź do wczesnego średniowiecza i poznać życie ludzi, którzy niegdyś mieszkali w trzcinickim grodzie, zwanym Karpacką Troją.Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce 25-26 czerwca 2012 i była połączona z otwarciem Skansenu w Trzcinicy. Zamierzeniem organizatorów jest, aby impreza ta na stałe zagościła w kalendarzu podobnych wydarzeń organizowanych na terenie Polski.

W tym roku organizatorzy ściągnęli na nią około 50 rzemieślników specjalizujących się w odtwórstwie 3 epok: kamienia, brązu oraz wczesnego średniowiecza. W trzcinickim skansenie odbędą się m.in. warsztaty krzemieniarskie (epoka kamienia) i odlewanie brązu metodami sprzed 4000 lat (epoka brązu). Okres wczesnego średniowiecza będzie reprezentowany m.in. przez farbiarstwo, rogownictwo, płatnertwo, bursztyniarstwo i wiele innych.

Oprócz tego na Festiwalu wystąpi blisko 250 wojów wczesnośredniowiecznych z kilkunastu polskich drużyn. Stoczą oni zacięty bój o Gród w Trzcinicy ale także wezmą udział w 3 turniejach: bojowym – walki wojów, łuczniczym i rzutu oszczepem, których finały odbędą się w niedzielę 19 sierpnia.

Organizatorzy przewidzieli również pokazy, konkursy i zabawy dla najmłodszych uczestników. Wydarzeniu będzie towarzyszyć muzyka średniowieczna w wykonaniu zespołu Tryzna, a w sobotni wieczór około godz. 19-20 odbędzie się koncert zespołu Pospolite Ruszenie, który łączy w sobie muzykę dawną (m.in. wykorzystuje twórczość Jana Kochanowskiego) i rockową.

I edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego zgromadziła w ciągu dwóch dni blisko 10 000 odwiedzających. Sam Skansen w trakcie krótkiego funkcjonowania (od czerwca 2011) odwiedziło już ponad 65 000 turystów.

Skansen w Trzcinicy powstał na bazie dokonanych tam odkryć archeologicznych (czytaj: Karpacka Troja, czyli o długich dziejach grodu w Trzcinicy). W jego skład wchodzi teren grodziska „Wały Królewskie” o powierzchni 4,84 ha, wpisany do rejestru zabytków oraz obszar u jego podnóża, o powierzchni 3,22 ha zwany parkiem archeologicznym. Na grodzisku zrekonstruowano 9 odcinków wałów obronnych, fragment drogi z bramą i dwa domy z epoki brązu oraz bramę wczesnośredniowieczną, 4 chaty słowiańskie, czynne źródło z X wieku i miejsce ukrycia skarbu.

Twórcy skansenu zrekonstruowali również wioskę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tys. lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy jest Oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Pomysłodawcą skansenu i głównym twórcą projektu jest J. Gancarski – badacz grodziska. Konsultacjami naukowymi i merytoryczną pomocą służyli: prof. dr hab. J. Machnik, prof., dr hab. P. Valde-Nowak, prof. dr hab. J. Poleski oraz PhDr. D. Gasaj i PhDr. L. Olexa.

Artykuł pochodzi z serwisu Archeowiesci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code