Grający zegar w Collegium Maius

Krakowski czas wielu kojarzy się z hejnałem odgrywanym co godzinę z Wieży Mariackiej. Jest jednak w stolicy Małopolski miejsce, gdzie czas jest odmierzany w rytmie muzyki dworskiej z XVI i pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur.


W Collegium Maius na jednej ze ścian okalających wewnętrzny dziedziniec znajduje się grający zegar. Codziennie o godz. 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00, przy dźwiękach muzyki, wokół zegara porusza się pochód osób związanych z dziejami Uniwersytetu Jagiellońskiego. W orszaku znajdują się figury przedstawiające: pedela UJ, królową Jadwigę, króla Władysława Jagiełłę, Jana z Kęt, Hugona Kołłątaja oraz Stanisława ze Skalbmierza.

Zegar ten jest czwartym z kolei, działa od 2000 roku. Pierwszy mechanizm zegarowy został zniszczony przez pożar w XV wieku. Dzięki staraniom władz Akademii Krakowskiej i królowej Elżbiety Rakuszanki został odbudowany. Kilkadziesiąt lat później, w 1522 roku, dzięki dotacji Macieja z Miechowa powstał zegar w którym wraz z mechanizmem poruszały się symbole słońca i księżyca. Zegar ten przestał działać w nieznanych okolicznościach.

[mappress mapid=”25″]

 

Tags: , , , , ,