Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

drzeworyt kołtryna kosz z kwiatami
Kultura Wydarzenia

Finisaż wystawy „Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie”

drzeworyt kołtryna kosz z kwiatami
Kołtryna: kosz z kwiatami. Kołtryna wykonana z XIX-wiecznego klocka drzeworytniczego z warsztatu Kostryckich w Płazowie. Zbiory Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
29 i 30 listopada 2014 roku odbędzie się finisaż wystawy drzeworytów ludowych z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego (1793–1852). Jest to pierwsza prezentacja tego zbioru niemal w całości. Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli gdzie prezentowana jest wystawa przygotowało program, w którym przewidziano atrakcje zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Sto czterdzieści jeden drzeworytów, zgromadzonych w pierwszej połowie XIX wieku, obecnie znajduje się w Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. Wasyla Stefanyka we Lwowie, przechowującej zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Odbitki te nigdy nie były eksponowane, ani w całości publikowane, zaś od lat czterdziestych XX wieku dostęp do nich nie był możliwy.

Program finisażu

29 listopad 2014

  • godz. 11.00-19.00 – wystawa otwarta dla zwiedzających.
  • godz. 11.00–12.00 – spotkanie z dr. hab. Aleksandrem Woźniakiem, artystą grafikiem, drzeworytnikiem, wykładowcą na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który opowie o drzeworycie ludowym w kontekście własnych poszukiwań artystycznych. Spotkanie będzie połączony z prezentacją wodnych odbitek drzeworytniczych zrealizowanych przez autora.
  • godz. 12.15–13.30 – spotkanie inaugurujące nową wystawę wirtualną. Spotkanie inaugurujące nową e-wystawę Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych pt. „Czarno na białym”. Wystawa prezentuje prace współczesnych twórców, sięgających do techniki drzeworytniczej. Różne drogi, motywacje, efekty pracy trzech artystów: Włodzimierza Ostoi-Lniskiego, Wojciecha Marchlewskiego, Antoniego Toborowicza.
  • godz. 14.00–15.00 – odprowadzanie kuratorskie. Po wystawie oprowadzą jej kuratorzy. Będzie to okazja do spotkania z kustoszami MEK, którzy opowiedzą o pracach badawczych, dzięki którym dotarli do niezwykłego zbioru ludowych grafik z kolekcji J.G. Pawlikowskiego.

30 listopad 2014

  • godz. 11.00-15.00 – wystawa otwarta dla zwiedzających.
  • godz. 14.00–15.00 – po wystawie „Spotkanie. Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie” oprowadzą jej kuratorzy. Będzie to okazja do spotkania z kustoszami MEK, którzy opowiedzą o pracach badawczych, dzięki którym dotarli do niezwykłego zbioru ludowych grafik z kolekcji J.G. Pawlikowskiego.
  • godz. 13.00–14.30 – Warsztat „K jak kolekcja. Zajęcia dla dzieci w wieku 5–9 lat”. Czy Muzeum może kolekcjonować Angry Birdsy? Jakie kolekcje mieszczą się w dziecięcych pokojach? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie warsztatów towarzyszących wystawie „Spotkanie” prezentującej kolekcję drzeworytów ludowych Józefa Gwalberta Pawlikowskiego. W trakcie zajęć dzieci poznają od kulis pracę osób zajmujących się muzealną kolekcją. Stworzą też prywatne, mobilne muzeum.

Finisaż wystawy „Spotkanie. Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie”.
29 i 30 listopada 2014 roku,
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
plac Wolnica 1, Kraków.
Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja: e-mail: grajewska@etnomuzeum.eu lub tel.: (12) 430 18 27, od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 16:00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.