Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Kultura Wydarzenia

Dymarki w Nowej Słupi

Dymarki Świętokrzyskie to festyn, który już od ponad 40 lat opowiada o starożytnym hutnictwie. Jego główną atrakcją jest wytop żelaza w piecach ziemnych zwanych dymarkami metodą stosowaną przed dwoma tysiącami lat. W tym roku żelazo będzie wytapiane również w piecach z terenu Mazowsza i Górnego Śląska. Organizatorzy zapewnili dodatkowe atrakcje w postaci: mody antycznej, inscenizacji ciałopalenia, targu niewolników, pokazu gladiatorów czy inscenizacji sądu plemiennego.

Udostępnij

Głównym punktem tegorocznej imprezy będzie otwarcie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w skład którego wchodzą: obóz Rzymian z burgą (wieżą obserwacyjną otoczoną murem i fosą) i wałem Hadriana, amfiteatr ze sceną, brama, sztolnia, zabudowania wioski rzemieślników, chata hutników… Swoje warsztaty urządzili tu miedzy innymi kowal, szewc i rzemieślnik zajmujący się obróbką kości. Co ciekawe wszystkie obiekty zostały wykonane bez użycia gwoździ, z materiałów jakich wówczas używano i przy zastosowaniu ówczesnych technologii. Budynki nawiązują do historycznych obiektów odkrytych w różnych częściach Polski.

Dymarki Świętokrzyskie 20 i 21 sierpnia 2011.
Zobacz program.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...