Madonna z Dzieciątkiem. Jabłonica.

Madonna z Dzieciątkiem. Jabłonica. Foto: Krzysztof Zieliński.

Odnaleziona 5 lutego 2010 r. w przydrożnej kapliczne w Jabłonicy (gm. Skołyszyn) gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem, po renowacji na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie została zaprezentowana w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie.

To wysokiej klasy dzieło reprezentuje wczesny etap rozwoju snycerstwa gotyckiego. Postać Madonny z Dzieciątkiem ma 88 cm wysokości, wykonana jest z drewna lipowego i jest dziełem warsztatu czeskiego (?) mistrza Madonny z Michle (rzeźba ta pochodząca z 1330 r. przechowywana jest w Galerii Narodowej w Pradze). Figura z Jabłonicy pochodzi z 1340 r. i jest najstarszym tego typu zabytkiem w województwie podkarpackim.

Madonna z Dzieciątkiem. Jabłonica.

Madonna z Dzieciątkiem. Jabłonica. Foto: Krzysztof Zieliński.

„Kiedy z ks. Antonim Łagodą, proboszczem w Jabłonicy wchodziliśmy do kapliczki, nie zdawałem sobie sprawy, że będzie to o odkrycie stulecia. Nogi się pode mną ugięły, mimo, że mam spore doświadczenie w takiej pracy. To jest rzeźba, która mogłaby stać w najlepszych muzeach i znaleźć miejsce w podręcznikach historii sztuki” – mówił na spotkaniu w Muzeum Piotr Łopatkiewicz, historyk sztuki. Mimo, że nie ustalono w jaki sposób figura trafiła do parafii, mieszkańcy Jabłonicy od niepamiętnych czasów otaczają Madonnę wyjątkową czcią. „Nie wiedzieli o wyjątkowej wartości figurki, przed którą w maju i październiku zwyczajowo, od lat się modlili. Bardzo też chcieli, aby figura powróciła do parafii” – dodaje ks. Antoni Łagoda, proboszcz parafii.

Figurę można zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie (ul. Zamkowa 4) jeszcze do poniedziałku 17 lutego br. tylko do 16.00. Potem rzeźba wróci do kościoła w Jabłonicy (powiat jasielski).

Źródło: www.radiovia.com.pl.

 

Tags: , , , , , , ,