Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

wolontariat osób dojrzałych
Wydarzenia

Wolontariat dojrzałych sposobem na lepsze życie?

wolontariat osób dojrzałychCzy jesteś osobą w wieku 45+ i masz czasem wrażenie, że Twoje życie stanęło w miejscu a każdy dzień wygląda tak samo? Jeśli chcesz odmienić swoje życie, spotkać ciekawych ludzi, nauczyć się nowych umiejętności… zacznij pomagać innym! Najlepiej w ramach zorganizowanego wolontariatu.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wraz z Stowarzyszeniem „Wiosna” oraz lokalnymi urzędami pracy przygotował pilotażowe przedsięwzięcie „50+ dojrzali, potrzebni, kompetentni”, które ma pomóc osobom dojrzałym utrzymać się na rynku pracy. Aktualnie prowadzony jest nabór wolontariuszy-tutorów do tego projektu.

Wolontariat w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Grupą najbardziej zaangażowaną są osoby młode – poniżej 25 roku życia. Wśród osób powyżej 55 roku życia tylko 10% Polaków (wg. badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor w 2010 roku) było zaangażowanych w wolontariat. A szkoda, ponieważ wolontariat jest nie tylko pożyteczną formą spędzania wolnego czasu, ale również sposobem na pozyskanie cennych kwalifikacji i doświadczenia pomocnego w pracy zawodowej.

Wolontariat osób dojrzałych
„Projekt 50+ jest swoistą prewencją, ponieważ nie tylko daje radość z pomagania i spotkania z drugim człowiekiem, ale też dzięki udziałowi wolontariusz może uaktualniać swoje kompetencje, zdobywać nowe umiejętności, dzięki czemu sam utrzyma się dłużej na rynku pracy” – mówi Barbara Bentkowska, która pracuje przy organizacji projektu. W projekcie „50+ dojrzali, potrzebni, kompetentni” uczestnikami są osoby niepracujące w wieku 50-64 lat, mieszkające na terenie: Krakowa, Tarnowa i powiatu tarnowskiego, powiatu chrzanowskiego, powiatu nowosądeckiego. Główną rolą wolontariuszy-tutorów jest zapewnienie wsparcia uczestnikom projektu: w poznaniu ich mocnych stron, nabyciu kluczowych kompetencji oraz uzyskaniu świeżego spojrzenia na rynek pracy. Uczestnicy projektu, po za indywidualnymi zajęciami będą mogli również wziąć udział w motywacyjnych zajęciach grupowych oraz spotkaniach z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy mogą dostarczyć cennej inspiracji. Kluczowym elementem projektu są staże w firmach lub instytucjach z Małopolski na stanowiskach zgodnych z kompetencjami i predyspozycjami uczestników.

Poszukiwani wolontariusze
Organizatorzy cały czas poszukują wolontariuszy – osób po 45 roku życia, którzy chcieliby pomóc uczestnikom projektu. Aby zostać wolontariuszem w projekcie 50+ nie trzeba posiadać na swoim koncie spektakularnego sukcesu zawodowego, czasem wystarczy pozytywne nastawienie do życia i zapał do pracy. „Jestem osobą aktywną i chciałam wypełnić swój wolny czas. Jestem pszczelarką, posiadam pasiekę, prowadzę agroturystykę, śpiewam w chórze i szukam inspiracji do działania” – mówi wolontariuszka projektu, pani Krystyna. „Wolontariat w tym programie uważam za ciekawy i budujący” – dodaje.

Więcej szczegółów oraz formularz aplikacyjny na stronie projektu: http://50plus.dzialaj.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.