Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Historia

To właśnie Tarnów i Panorama Siedmiogrodzka

MuzeumTarnow
W odrestaurowanej kamienicy Muzeum Okręgowe w Tarnowie otwarto nowe wystawy. Odwiedzający mogą nie tylko poznać bliżej historię miasta, ale także obejrzeć fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Naprawdę warto tu zajrzeć.

„To właśnie Tarnów – Wielcy Tarnowianie”
Wystawa czasowa „To właśnie Tarnów – Wielcy Tarnowianie” jest próbą zaprezentowania najcenniejszych zabytków ilustrujących historię Tarnowa oraz regionu. Wśród eksponatów znajdują się znaleziska archeologiczne, dokumenty ilustrujące funkcjonowanie najważniejszych dla miasta instytucji oraz cenione przez badaczy z kraju i Europy realia, takich jak dzbany cynowe rady miasta czy miecze ze zbrojowni miejskiej. Ponadto można zobaczyć rekonstrukcję grobu ciałopalnego oraz pamiątki po Janie Tarnowskim, generale Józefie Bemie oraz znakomitym burmistrzu Tadeuszu Tertilu, dzięki któremu Tarnów uchodzi za miasto „pierwsze niepodległe”. Całość uzupełniają akcenty prezentujące działalność cechów rzemieślniczych w Tarnowie, a także eksponaty związane z życiem i pracą tarnowskich Żydów, którzy wnieśli znaczny wkład w kulturę i ekonomię miasta. Zorientowanie się w niezmiennej od wieków właściwie topografii starego miasta ułatwi zwiedzającym makieta Tarnowa z przełomu XVI/XVII w.

Panorama Siedmiogrodzka
Panorama Siedmiogrodzka, fragment.
„Panorama Siedmiogrodzka”
Na kolejnej tarnowskiej wystawie czasowej można podziwiać 16 z 37 zachowanych fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Powstała ona na Węgrzech z zamiarem uczczenia 50. rocznicy Wiosny Ludów i znana jest także pod tytułem: „Panorama Bitwy pod Sybinem”, „Bem w Siedmiogrodzie” czy „Bem i Petöfi”. Tematem „Panoramy Siedmiogrodzkiej” jest bitwa o Sybin, stolicę Siedmiogrodu, rozegrana 11 marca 1849 roku, w trakcie której powstańcze wojska honvedów pod dowództwem generała Józefa Bema odniosły spektakularne zwycięstwo nad przeważającymi wojskami austriackimi i węgierskimi. Ze strony polskiej oprócz w pracach nad dziełem uczestniczyli Jan Styka, Zygmunt Rozwadowski, Michał Wywiórski i Tadeusz Popiel. W 1897 roku panorama została pokazana we Lwowie, Budapeszcie, a od października 1907 roku prezentowano ją w Warszawie. Po wielu perypetiach podzieliła los większości Panoram. Pocięta na kawałki, prawdopodobnie pod kierunkiem samego Styki (w większości przypadków sygnowana została właśnie przez niego), uległa całkowitemu rozproszeniu. W 1928 roku w związku ze sprowadzeniem prochów generała Józefa Bema do rodzinnego Tarnowa, magistrat miasta otrzymał kilka ofert zakupu jej fragmentów. Niestety, w tym czasie nie skorzystano z żadnej z tych propozycji. Temat odżył ponownie w 1977 roku, kiedy to do krakowskiej „Dessy” trafił jeden z fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. W trakcie wszczętych w tym czasie poszukiwań zidentyfikowano 5 fragmentów. Do chwili obecnej Muzeum Okręgowe posiada informacje o 36 fragmentach Panoramy Siedmiogrodzkiej i jest właścicielem czternastu jej fragmentów. Dwanaście płócien stanowi własność prywatną (w kraju i za granicą), pozostałe części znajdują się w Muzeach w Warszawie, Krośnie i Łęczycy.


Godziny otwarcia i ceny biletów wstępu można znaleźć na stronie internetowej Muzeum w Tarnowie.
W niedziele wstęp wolny!


Źródło: Muzeum Okręgowe w Tarnowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.