Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

Świat wokół mnie

Zawoja - malinowy kamień. Olej na płótnie.
Zawoja – malinowy kamień. Olej na płótnie.
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce zaprasza na wystawę czasową w ekspozycji muzealnej na III poziomie kopalni soli, zatytułowaną „Świat wokół mnie”. Jest to prezentacja malarstwa pani Katarzyny Stryszowskiej, doktorantki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, tworzącej pejzaże, portrety i inne kompozycje w technice olejnej oraz własnej, mieszanej, jak również w formie kolażu na papierze.

Na wystawie znalazło się około 60 prac wielickiej artystki. Obok obrazów z motywami kopalni wielickiej prezentowane są także inne dzieła inspirowane np. podróżami po Europie. Dzięki takiemu doborowi prac ekspozycja posiada zarówno lokalny, wielicki kontekst, jak również wymiar uniwersalny, łatwo czytelny dla licznych odbiorców przybywających do kopalni z całego świata. Zobaczyć ponadto można liczne pejzaże i interesujące widoki przyrody, nazywane przez autorkę „strukturami natury”, oraz intrygujący cykl kolaży ilustrujących etapy życia kobiety i mężczyzny.

Prezentowane dzieła pani Katarzyny Stryszowskiej stanowią nie tylko realistyczne spojrzenie, ale także kreują unikatową, artystyczną wizję świata otaczającego młodą, lecz już biegłą warsztatowo i dojrzałą artystycznie autorkę. Niektóre z jej prac współtworzą nową i świeżą interpretację motywu wielickiej kopalni, przenikniętą bardzo osobistym doświadczeniem i nacechowaną poetyckim nastrojem oraz metaforyczną wieloznacznością. Poprzez ich prezentację wystawa przyczynia się do popularyzacji dziedzictwa kulturowego kopalni soli w Wieliczce.
Wystawa otwarta będzie od 22 lutego do 9 czerwca 2013r.

Katarzyna Stryszowska (ur. 1983 r.) dyplom uzyskała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w 2010 r., ponadto aneks w pracowni rysunku dr hab. Bogusławy Bortnik-Morajdy. Obecnie studentka III roku studiów doktoranckich na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Otrzymała wyróżnienie Rektora ASP w konkursie „Miasto Kraków”( 2007 r.), nagrodę Grand Prix Fundacji Marka Marii Pieńkowskiego w 2010 r. oraz nagrodę publiczności podczas I Przeglądu Młodej Sztuki ” ŚWIEŻA KREW” w Galerii Socato (Wrocław 2011r.). Bierze udział w licznych projektach artystycznych oraz zbiorowych wystawach polskich i zagranicznych (Bruksela, Ateny). Swoje malarstwo prezentowała także na trzech wystawach indywidualnych. W 2012 r. prace eksponowała na wystawie pt. „Obszary mojej tożsamości” w niepołomickim Zamku Królewskim oraz uczestniczyła w 11 Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki „HOMO QUADRATUS OSTROVIENSIS”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.