Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wyprawa do serca Azji.
Wydarzenia

Do serca Azji… tylko ze znajomością rosyjskiego

Wyprawa do serca Azji.
Wyprawa do serca Azji.
12 marca bieżącego roku, w Krakowie odbył się wernisaż wystawy „Wyprawa do serca Azji. Nie tylko o architekturze” autorstwa Sabiny i Wawrzyńca Kuców. Był on kolejnym przedsięwzięciem, po Ogólnopolskim Balu Sympatyków Języka Rosyjskiego, mającym na celu popularyzację języka rosyjskiego i Wschodu. Malopolska24 przyjęła honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

„Język i kultura to nie to samo co historia i stereotypy” – mówi Dawid Łasut, inicjator i organizator wernisażu. „Bardzo się cieszę, że coraz więcej osób to dostrzega i rosyjski autentycznie wraca do łask Polaków. W końcu posługuje się nim ponad 300 milionów osób… a z tym argumentem nie sposób polemizować”. Podobnego zdania są architekci-podróżnicy Sabina i Wawrzyniec Kucowie, którzy podczas 6-tygodniowych off-roadowych wojaży po Ukrainie, Rosji, Kirgizji i Kazachstanie przetrwali m.in. właśnie dzięki znajomości języka rosyjskiego.

Wernisaż odbył się w Barze Podróżników „Za horyzontem”, który dosłownie „pękał w szwach” – na wernisażu pojawiło się około 80 osób, m.in. Igor Kovalev (Konsulat Generalny Rosji w Krakowie), Elena Krawczenko-Tora (przewodnicząca stowarzyszenia „Wspólnota Rosyjska w Krakowie”), kursanci CJR Efektywny Rosyjski, przyjaciele podróżników, oraz czytelnicy Małopolska24, którzy zwrócili się do organizatorów z prośbą o zaproszenie. Oprócz pokazu slajdów i filmu z niezwykłej podróży Państwa Kuców uczestnicy wernisażu mieli okazję degustować potrawy kuchni wschodniej – nie zabrakło słynnej solanki czy blinów z kawiorem. Po części oficjalnej spotkania zebrani goście do późnych godzin nocnych przy kieliszku szampana dzielili się spostrzeżeniami na temat przepięknych krajobrazów Kazachstanu, roli i znaczenia rosyjskiego obecnie, a także swoich podróżniczych planów na przyszłość.

Wszyscy, którzy „przegapili” to wydarzenie mogą zobaczyć fotografie z „Wyprawy do serca Azji” w Barze Podróżników „Za horyzontem” (ul. Domki 19, Kraków). Wystawa będzie czynna do 15 kwietnia 2013 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.