Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Edmund Wojtyła z rodzicami
Ludzie

Brat Papieża

Edmund Wojtyła
Edmund Wojtyła (1906-1932)
Edmund Wojtyła był starszym bratem Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Dla swojego młodszego o 14 lat brata był mentorem oraz towarzyszem zabaw i wędrówek górskich, dla swoich pacjentów – oddanym i współczującym lekarzem.

Edmund Wojtyła urodził się w 1906 roku w Krakowie jako najstarszy syn Emilii i Karola Wojtyłów. Po wybuchu I wojny światowej z powodu przeniesienia jednostki ojca na Morawy, uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów w Hranicach. Jednak większość swego młodego życia spędził w Wadowicach, gdzie ukończył z wyróżnieniem gimnazjum. Podobnie jak jego młodszy brat miał talent aktorski – występował w teatrze amatorskim prowadzonym przez Mieczysława Kotlarczyka. Jesienią 1924 roku rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Mimo trudnych warunków materialnych zdawał wszystkie egzaminy z wyróżnieniem. Profesorowie wspominali potem Edmunda Wojtyłę jako „wyjątkowo zdolnego studenta, oddanego nauce, skromnego, lubianego, szanowanego i uczynnego”. Po zakończeniu studiów jako jeden z nielicznych został promowany na doktora wszech nauk medycznych na UJ, który to tytuł upoważniał tak do pracy naukowej jak i praktyki lekarskiej.

W 1931 roku, po paromiesięcznej praktyce w Klinice Dziecięcej w Krakowie, mimo młodego wieku i braku doświadczenia został sekundariuszem, czyli zastępcą ordynatora w Szpitalu Miejskim w Bielsku. Edmund był doskonale rokującym lekarzem, cenionym i uznawanym przez wszystkich. Rok później, w wieku 26 lat zaraził się od swojej pacjentki płonicą (ostra choroba zakaźna) i wkrótce potem zmarł.

Edmund Wojtyła z rodzicami
Edmund Wojtyła z rodzicami, Emilią i Karolem.
Śmierć młodego lekarza odbiła się szerokim echem w Bielsku i okolicy. W nekrologu zamieszczonym w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym Dyrekcja Powszechnego Szpitala Miejskiego w Bielsku podała, że dr Edmund Wojtyła oddał „swoje młode życie w ofierze cierpiącej ludzkości”. Po latach ciało Edmunda zostało przeniesione z Bielska-Białej na Cmentarz Rakowicki w Krakowie do grobowca Wojtyłów i Kaczorowskich.

W autobiograficznej książce Jan Paweł II wyznał: „Śmierć mojej matki utkwiła mi głęboko w pamięci. Ale chyba jeszcze bardziej śmierć mojego brata z powodu tragicznych okoliczności, w jakich nastąpiła. I dlatego, że byłem starszy”. Przez cały pontyfikat na biurku w jego watykańskim apartamencie papieskim spoczywał stetoskop starszego brata.

W 2006 roku Stanisław Janicki nakręcił film o Edmundzie Wojtyle pt. „Brat Papieża”.Foto: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...