Historia przemysłu cukierniczego w Polsce sięga 1826 roku, kiedy to powstała Cukrownia „Częstocice”, pierwsza cukrownia w Królestwie Polskim. Jej działalność została wygaszona w 2006 roku, ale Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim planuje utworzyć na jej terenie Muzeum Polskiego Cukrownictwa.
Starostwo doszło już do porozumienia z Krajową Spółką Cukrową w sprawie wydzielenia działki łącznie z zabytkowym budynkiem, w którym mogłaby znaleźć się ekspozycja. „Na potrzeby przyszłego muzeum przekażemy nieodpłatnie odnowiony budynek, najstarszy na terenie byłej cukrowni Częstocice, w którym miałoby takie muzeum powstać” – powiedziała dyrektorka działu promocji KSC Sylwia Kalska. Spółka zobowiązała się także do przeprowadzenie w budynku niezbędnych prac remontowych.
„Częstocice” była pierwszą cukrownią w Królestwie Polskim. Zbudował ją w 1839 roku Henryk Łubieński w Częstocicach k. Ostrowca Świętokrzyskiego (województwo świętokrzyskie). Początkowo produkcja nie była zbyt duża, ale już w okresie międzywojennym wytwarzała 3-6 tys. ton cukru rocznie. W wyniku reformy nacjonalizacji przemysłu po II wojnie światowej Cukrownia „Częstocice” została upaństwowiona. W 2006 roku, jako oddział w strukturach Krajowej Spółki Cukrowej „Polski Cukier” SA, została wyłączona z produkcji cukru i na jej terenie rozpoczęto produkcję wapna palonego dla przemysłu hutniczego i budowlanego.
Źródło: www.wrota-swietokrzyskie.pl
Foto: Wikipedia