Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Turystyka

Ferie zimowe w Małopolsce tuż, tuż


Zbliżają się zimowe ferie i Pani Ula może znowu usłyszeć – …ale MAMO ja chcę pojechać na zimowisko z Tomkiem! Ja już nie chcę z wami jeździć na wakacje…. Z kolei w rodzinie Pani Joli, para bliźniaków – mała Julia i Patryk – nie chcą słyszeć o tym aby miały pojechać gdzieś bez rodziców. Pani Jola chętnie wypoczęłaby tylko z mężem – przecież w tym roku jest ich 10. rocznica ślubu. Mogłoby być cudownie: góry, narty, kolacje przy kominku, tak dawno nigdzie nie byli sami…
Takie scenki przewijają się zapewne w wielu małopolskich domach.

Co ma zrobić mama pełna obaw przed pierwszym samodzielnym wyjazdem syna na ferie zimowe? Co ma zrobić Pani Jola aby mieć trochę czasu tylko dla siebie i męża? Pani Ula obawia się że jej syn jest jeszcze zbyt mały, że może nie mieć na obozie zimowym odpowiedniej opieki, że syn może tęsknić, że może być niebezpiecznie, no a wszystko to przecież kosztuje… To naturalne obawy każdego rodzica, który chciałby wysłać po raz pierwszy swoją pociechę na samodzielny zimowy czy też letni wyjazd. Jak znaleźć ofertę z której dziecko będzie zadowolone, a rodzice spokojni o to, że ich pociecha jest w dobrych rękach?

Organizator imprez turystycznych
Najważniejsze to upewnić się, że wyjazd organizuje biuro posiadające zezwolenie organizatora imprez turystycznych! Jest wiele firm, szkół, które bez takiego zezwolenia organizują wyjazdy. Wówczas, najprawdopodobniej nie robią tego zgodnie z dość surowymi wytycznymi zawartymi w przepisach prawa. Jak sprawdzić czy firma posiada wymagane zezwolenie? Możemy poprosić biuro organizujące wycieczkę o numer wpisu do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych. Możemy również samodzielnie sprawdzić, czy dana firma posiada taki wpis (sprawdzając rejestr na tej stronie). Organizatorzy Imprez Turystycznych muszę zgodnie z przepisami prawa zagwarantować m.in.: odpowiednią opiekę nad dziećmi oraz warunki pobytu dzieci na miejscu. Każdy organizator musi zgłosić organizowany wyjazd do Kuratorium Oświaty zgodnie z miejscem siedziby Organizatora, które może w czasie trwania zimowiska przeprowadzić kontrolę danego obozu.

Gdzie szukać ofert firm które posiadają aktualny wpis do ewidencji organizatorów i pośredników turystycznych?
Może to zaskakujące, ale naprawdę dobrym miejsce są agencje turystyczne. Agencja turystyczna za nim udostępni ofertę do sprzedaży musi upewnić się, że sprzedaje ofertę firmy posiadającej odpowiednie zezwolenia. Dodatkowo, oprócz pewności, że kupujemy ofertę uprawnionego organizatora, agencje dają nam dodatkowo szeroki wybór ofert, gdyż zwykle mają umowy z wieloma biurami organizującymi wyjazdy.

Czy tanio znaczy dobrze?
Oczywiście, tak też może być… jeśli nie mamy zbyt dużych funduszy wówczas zapewne wybierzemy oferty z pakietem podstawowym oferowanym w najniższej możliwie cenie. W takim wypadku w programie możemy znaleźć zazwyczaj gry i zabawy na śniegu, spacery, dyskoteki, może kulig. Są to jednak atrakcje podczas których dziecko może jednak trochę zatęsknić za rodzicami.
Natomiast jeśli chcemy mieć pewność, że nasza pociecha nie będzie się nudzić i będzie po prostu zbyt zajęta aby zatęsknić za rodzicami, zwróćmy uwagę na to co tak naprawdę zawiera program. Nie oszukujmy się, cena przekłada się na atrakcyjność programu. Droższe oferty rozbudowane są zwykle o m.in. spotkania i zajęcia z animatorami. Bardzo często są to obozy o określonym temacie, na których dziecko może rozwijać swoje zainteresowania, wymieniać się wrażeniami z swoimi rówieśnikami lub rozwijać swoje umiejętności (np. narciarskie na stoku pod okiem doświadczonego instruktora).

Wiemy już na co Pani Ula powinna zwrócić uwagę, żeby jej pociecha wyjechała z uprawnionym organizatorem, była pod opieką wykwalifikowanej kadry, nie tęskniła i świetnie się bawiła. Powróćmy do problemu Pani Joli, która to chciałaby spędzić w ferie urlop z mężem sam na sam, ale jej dzieci nie mają najmniejszej ochoty opuszczać domu bez rodziców.

Od kilku sezonów biura turystyczne zaczęły sprzedawać pakiety wyjazdów dla rodzin z dziećmi. Oferty te cieszą się co raz większym powodzeniem. Często korzystają z nich rodzice którzy jeszcze nie chcą samodzielnie wysłać swojej pociechy na zimowisko. Takimi ofertami, mogą być zainteresowani również rodzice, chcący mieć nad swoim dzieckiem choćby częściową kontrolę lub chcący je przygotować na samodzielne wyjazdy w przyszłości. Taki wyjazd to świetna okazja na odrobinę czasu dla siebie. Zimowiska dla rodziców z dziećmi oferują możliwość opieki nad dziećmi doświadczonym opiekunom, realizowania programu zimowiska, podczas kiedy rodzice mogą spokojnie wypocząć korzystając z wolnego czasu dla siebie. Programy są również łączone, gdzie dzieci z rodzicami wyruszają na wycieczki i wspólne zwiedzanie okolicy. Takie zimowisko zapewnia odpoczynek rodzicom od ich pociech, a pociechom da trochę samodzielnej zabawy, ale blisko i pod okiem swoich rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Pilot i przewodnik turystyczny, miłośnik Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego - aktywnie działający w dziedzinie turystyki. Nowohucianin. Na co dzień właściciel biura podróży i agencji turystycznej Ecotravel.