Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

Studenci UJ medalistami Światowej Olimpiady Fizycznej

11 złotych medali, 12 srebrnych i 11 brązowych przyznało jury Światowej Olimpiady Fizycznej, która odbyła się na przełomie grudnia i stycznia w Indonezji. Wśród zdobywców srebrnego medalu znaleźli się dwaj reprezentanci Polski, studenci pierwszego roku studiów matematyczno-przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojciech Tarnowski i Adam Wyrzykowski.

Udostępnij

Na fizycznych zmaganiach w Indonezji spotkali się najlepsi z najlepszych. Do udziału w Światowej Olimpiadzie Fizycznej zaproszono złotych i srebrnych medalistów Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej i Azjatyckiej Olimpiady Fizycznej. Wzięli w niej również udział zawodnicy wyłonieni z tzw. Selection Round, które polegało na rozwiązaniu 10 zadań wymagających niestandardowych rozwiązań, długich rachunków lub obliczeń numerycznych. Tak więc w Indonezji spotkali się najlepsi z najlepszych. Wojciech Tarnowski został zaproszony do wzięcia udziału w Olimpiadzie jako medalista Olimpiady Międzynarodowej, natomiast Adam Wyrzykowski uzyskał najlepszy, bo aż 100-procentowy wynik w Selection Round.

Część konkursowa trwała dwa dni – pierwszego dnia na uczestników czekały trzy zadania teoretyczne z zakresu mechaniki, elektrodynamiki i optyki/mechaniki klasycznej. Na ich wykonanie studenci mieli pięć godzin. Drugiego dnia uczestnicy zmagali się z dwoma zadaniami doświadczalnymi z elektrodynamiki oraz mechaniki, na których rozwiązanie mieli po 2,5 godziny.

W fizycznych zmaganiach udział wzięło 109 uczestników z 15 krajów. Oprócz dwóch reprezentantów Polski w Olimpiadzie uczestniczyli studenci pochodzący z Chin, Turcji, Kazachstanu, Słowacji, Estonii, Hong Kongu, Singapuru, Węgier, Rosji, Bułgarii, Białorusi, Niemiec, Brazylii i Indonezji.

Jury złożone z przedstawicieli środowisk naukowych różnych krajów wyłoniło 11 zdobywców złotego medalu, wśród których znaleźli się olimpijczycy z Chin, Estonii, Niemiec, Węgier, Rosji, Indonezji, Singapuru i Słowacji.
Srebrny medal otrzymało 12 uczestników pochodzących z Singapuru, Indonezji, Polski, Bułgarii, Kazachstanu, Białorusi, Bułgarii i Niemiec. Przyznano również 11 brązowych medali, z czego 7 olimpijczykom z Indonezji, a pozostałe uczniom z Rosji, Węgier, Hong Kongu i Turcji.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.