Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wyprawa BARI 2013
Wydarzenia

Już za kilka dni rusza Wyprawa BARI

szkolenieJuż za parę dni, za dni parę, wezmą plecaki swoje i może gitarę. A już na pewno spakują trochę geodezyjnego sprzętu, gdyż Wyprawa BARI zbliża się wielkimi krokami. Dla przypomnienia jest to naukowa ekspedycja organizowana przez członków Koła Naukowego Geodetów Dahlta działającego na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. Ich celem jest inwentaryzacja Pałacu Pena w Sintrze, w Portugalii.
Portal Malopolska24 objął patronat medialny nad tą wyprawą.

W trakcie wielu miesięcy przygotowań do Wyprawy BARI studentom krakowskiej AGH udało się pozyskać odpowiednie środki i sprzęt potrzebny do organizacji wyjazdu. Przed nimi stoi jednak najważniejsze zadanie. Inwentaryzacja Pałacu Pena w Sintrze to sprawdzian umiejętności, wiedzy i wytrwałości. Jak przed każdym egzaminem trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę tak, więc i w tym wypadku studenci postanowili odbyć szkolenie. Trzydniowy kurs prowadzony przez specjalistę w zakresie inwentaryzacji zabytków – panią Magdalenę Brodzińską, pozwolił nie tylko na przyswojenie wiedzy książkowej, jak również na wykorzystanie zdobytych umiejętności w praktyce.

Pierwszy dzień zajęć stanowił wstęp teoretyczny, podczas którego studenci przede wszystkim dowiedzieli się jak wykonać inwentaryzację architektoniczną zabytku, jakich metod użyć, na co zwracać szczególną uwagę. Skupiono się na przekrojach i rzutach budynków, gdyż to będzie przedmiotem ich prac w Portugalii. Wprawdzie nie zdziwił ich fakt, że najważniejsze jest przygotowanie i analiza materiałów, gdyż jest to normalne w każdej pracy geodezyjnej. Jednak na pewno trochę zaskoczyło co przedstawia się na rzutach i przekrojach. Poza murami, wkreśla się kratki wentylacyjne, sanitariaty, czy często wydawałoby się nieistotne elementy zdobienia. Tak naprawdę jak ma wyglądać gotowy produkt zależy od zleceniodawcy. Ponadto oprócz wiedzy ogólnej uzyskali naprawdę wiele cennych rad, jak „ułatwić sobie życie”, wynikających z praktyki prelegentki.
Pozostałe dwa dni były mini testem, pozwalającym na sprawdzenie przyswojonej wiedzy. Wykonano bowiem pomiar próbny w gmachu głównym budynku A-0 Akademii Górniczo-Hutniczej, wykorzystując skaner laserowy i tachimetr bezlustrowy. Wyniki obserwacji geodezyjnych wstępnie opracowano, by sprawdzić czy prawidłowo wykonano prace i czy wszystkie niezbędne elementy zostały pomierzone. Podczas prac terenowych oraz opracowania wyników towarzyszył studentom pracownik firmy MGGP S.A. Sebastian Skalski.

Wiedza zdobyta podczas szkolenia, na pewno znacznie ułatwi studentom z AGH zaplanowanie oraz wykonanie zadania jakiego się podjęli. Pozostaje trzymać kciuki za sukces ich wyprawy.


Partnerem XV wyprawy BARI jest firma MGGP S.A. z Tarnowa, a sponsorami – OPGK z Opola oraz krakowska wypożyczalnia samochodów TEDCAR, która wypożyczyła samochód dla celów wyprawy na promocyjnych warunkach. Najświeższe informacje o Wyprawie BARI 2013 znajdziecie na stronie wyprawabari.agh.edu.pl.

Współautorem tekstu jest jedna z uczestniczek wyprawy Paulina Mól.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...