Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Rzyczanka, Beskid Mały, Małopolska
Beskid Mały Małopolska malowana Natura

Na dnie oceanu

Rzyczanka, Beskid Mały, Małopolska
Fragment Potoku Rzyczanka w Beskidzie Małym (dawniej, bardzo dawno w 1782r. Rzicka bach).Wśród pospolitych na tym terenie piaskowców dostrzec można margle*, i to nie takie zwyczajne, ale z fukoidami. Co to są fukoidy? To ślady pozostawione przez zwierzęta, żyjące na dnie oceanu miliony lat temu. Są wśród nich ślady ślimaków, małży, wieloszczetów i skąposzczetów, które tu chodziły czy drążyły muliste dno. Siedząc dzisiaj w korycie potoku i patrząc na ślady, można sobie wyobrazić tamto bujne życie. Latem gęste zarośla i spadająca z wodospadów woda głuszą ruch samochodowy pobliskiej drogi i aż trudno sobie uświadomić, że jesteśmy tu i teraz.

Udostępnij

Patrząc dziś na lód i śnieg pokrywający potok, można też pomyśleć sobie o czasach znacznie nam bliższych, kiedy na tym terenie rozciągała się tundra, były surowe, śnieżne zimy, a potem przychodziły obfite w wodę roztopy. Potok zamienił się w rzekę wielkości Wisły, drążył dolinę i przemieszczał ogromne ilości żwiru i piasku kształtując dzisiejszy piękny krajobraz Beskidu Andrychowskiego.*margle – skały osadowe powstające w zbiornikach morskich lub jeziornych w wyniku nagromadzenia dużych ilości węglanu wapnia z domieszką substancji ilastych. Stosowane do wyrobu cementu i jako nawóz mineralny.


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Jan Zieliński jest absolwentem Uniwersytetu Jagielońskiego, emerytowanym nauczycielem biologiem, przyrodnikiem, miłośnikiem i obrońcą przyrody beskidzkiej. Przez 12 lat był redaktorem naczelnym lokalnego pisma "Nowiny Andrychowskie" oraz radnym (przewodniczył Komisji do Spraw Ochrony Środowiska w Andrychowie). Wraz ze swoimi przyjaciółmi wydał kilka publikacji o środowisku naturalnym. Jest autorem licznych artykułów publikowanych m.in. w "Przyrodzie Polskiej" oraz miesięczniku "Wszechświat". Z Janem Stępniem nagrał kilkanaście audycji dla Radia Kraków. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Od lat 60-tych maluje, rzeźbi oraz fotografuje. Jego prace prezentowano na wystawach w Polsce i zagranicą. Rzeźby Jana Zielińskiego znajdują się w m.in. Andrychowie, Oświęcimiu oraz Isny (Niemcy) .