Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Kozice w Tatrach 2015
Natura Tatry Wydarzenia

W Tatrach ubywa kozic

Kozice w Tatrach 2015
Kozica w Tatrach słowackich. Foto: Marcin Białek, Creative Commons.
Jesienne liczenie kozic w Tatrach wykazało, że maleje populacja tych rzadkich zwierząt. Przyrodnicy naliczyli 1345 kozic w tym 124 młode. Jesienią ubiegłego roku naliczono rekordową liczbę 1389 kozic. Zdaniem przyrodników niewielki spadek to rzecz naturalna. W piątek przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego i bliźniaczego parku na Słowacji podsumowali jesienną akcję liczenia kozic.

Były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński zwraca uwagę, że tak niewielki spadek liczebności kozic nie jest niczym niepokojącym. „Fluktuacje w świecie zwierzęcym są rzeczą jak najbardziej naturalną. Są lata szczytowe dla danej populacji, później przychodzą lata, że tendencja się odwraca. Jeżeli nie są to zjawiska gwałtowne, to nie ma żadnego niepokoju. Najgorsze byłoby wystąpienie wyraźnego progu oznaczającego gwałtowną śmiertelność liczoną w setkach sztuk” – mówił Skawiński. Przyrodnik zwrócił uwagę, że jednym z najgroźniejszych zagrożeń dla kozic byłaby choroba zwierzęca np. ślepota, która występuje u kozic alpejskich.

Ponieważ większa część Tatr leży w granicach Słowacji, liczenie kozic odbywa się równocześnie po obu stronach gór. Przyrodniczy z Polski i Słowacji równocześnie z północnej i południowej strony gór podążają od regal dolnego w kierunku grani Tatr. Zespoły liczą i fotografują kierdele kozic, tak aby nie policzyć dwa razy tych samych zwierząt.

Po słowackiej stronie naliczono 1090 kozic, a po polskiej stronie gór 255. Przyrodnicy zaobserwowali, że najliczniejsze stada kozic bytują w Tatrach Bielskich leżących w całości po słowackiej stronie. Już podczas wiosennego liczenia kozic w bieżącym roku przyrodnicy zaobserwowali spadek liczby tych zwierząt.

Na wiosnę po wykotach odbędzie się kolejne liczenie kozic i wówczas dowiemy się, ile zwierząt przetrwało zimę i ile narodziło się nowych kozic. W akcji liczenia kozic wzięło udział 100 przyrodników słowackich i blisko 80-ciu przyrodników polskich.

Artykuł pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.