Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Produkty tradycyjne
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Podkarpacie: nabór na pierwsze granty zakończony

Produkty tradycyjne
Kuchnia tradycyjna. Foto Iwona Oluniuch.
13 lipca 2012 roku zakończono pierwszy nabór wniosków na dotacje z Funduszu Promocji Produktu Regionalnego / Tradycyjnego / Ekologicznego dla organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców (lub też osób chcących założyć działalność gospodarczą) i wytwórców produktów regionalnych.

Łącznie wpłynęło 71 wniosków, z czego 54 od NGO i jst oraz 17 od osób planujących założenie biznesu i przedsiębiorców. Ocena formalna wniosków zakończy się 16 września 2012 roku, po niej nastąpi ocena merytoryczna prowadzona przez ekspertów zewnętrznych.

„Suma naszych działań składa się na podniesienie konkurencyjności lokalnej przedsiębiorczości i wzmocnienie promocji produktów tradycyjnych w regionie, ale także poza jego granicami” – powiedział Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Pro Carpathia”, które prowadzi projekt. Podkreślił również, że dzięki realizacji projektu „Alpejsko-Karpacki Most Współpracy” możliwe będzie po raz pierwszy w takiej skali wsparcie lokalnego rynku produktów regionalnych z Podkarpacia. Jak wyjaśnia, naczelnym zadaniem projektu jest stworzenie warunków wytwarzania wyrobu tradycyjnego przez małych producentów na zasadach komercyjnych, a nie hobbystycznie, jak ma to miejsce w znacznej części dotychczas.

Przez najbliższe dwa lata producenci zostaną objęci wsparciem doradczym. W tym celu powołano Biuro Produktu Regionalnego, Tradycyjnego i Ekologicznego w Rzeszowie (Rynek 16, II p.). A efektem docelowym ma być też utworzenie klastra, skupiającego tych właśnie wytwórców.

Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej. Jego realizację przewidziano na trzy lata. Wartość całego projektu to ponad 7 mln franków szwajcarskich, z których 2,6 mln (blisko 7,3 mln zł) jest w dyspozycji Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.