Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

Nagroda im. Pawła Włodkowica w ręce Krystyny Mrugalskiej

Paweł Włodkowic z Brudzenia herbu Dołęga.
10 grudnia 2012 w Krakowie, w ostatnim dniu Kongresu Praw Człowieka, wręczono nagrodę im. Pawła Włodkowica. Laureatem nagrody w tym roku została Krystyna Mrugalska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Wręczenie Nagrody odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Nagroda im. Pawła Włodkowica przyznawana jest przez polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich jako wyraz uznania dla występujących w obronie podstawowych praw i wolności. Nagroda ustanowiona została w 2006 r. przez Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2006-2010. Nagroda, jak pisał jej twórca, „jest honorowa i przypada tym, którzy mają odwagę występować w obronie podstawowych wartości i prawd – nawet wbrew zdaniu i poglądom większości”. Jej dotychczasowymi laureatami byli: miesięcznik „Więź” (2006), ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (2007), Antonin Scalia (2008), Anna Walentynowicz (2009), Lidia Olejnik (2010) oraz Irena Dawid-Olczyk (2011).

Krystyna Mrugalska.
Tegoroczną laureatką Nagrody im. Pawła Włodkowica jest Krystyna Mrugalska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Krystyna Mrugalska pracę zawodową rozpoczęła w 1958 roku jako nauczycielka w szkole muzycznej oraz w zakładzie dla dzieci niewidomych w Laskach. Od 1963 roku – trzy lata po urodzeniu syna Grzesia z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością – rozpoczęła działalność zawodową w dziedzinie rehabilitacji osób z upośledzeniem umysłowym, a od 1964 roku – działalność społeczną w powstałym w tym czasie ruchu rodziców osób z upośledzeniem umysłowym przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. W 1991 roku doprowadziła do powstania i zarejestrowania Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Od samego początku pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego PSOUU. Jest autorką koncepcji i organizatorką form wczesnej interwencji (od 1976 roku).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.