Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka

Komputer pomoże złapać przestępcę

Naukowcy z Katedry Informatyki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli program komputerowy pomocny w walce z przestępcami. Według jej twórców umiejętnie wykorzystywany pomoże np. w ustalaniu członków grup przestępczych. Aplikacja Link/Mamut pracuje już w Straży Granicznej, wdraża ją także pilotażowo policja. Program analizujący dane teleinformatyczne, m.in. na potrzeby policyjnych kryminalistyków powstał jako jeden z projektów rozwijanych w ramach Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Udostępnij

Narzędzie przetwarza, zestawia i wizualizuje dane pochodzące ze skomputeryzowanych, masowych źródeł informacji. Wspiera w ten sposób analityków kryminalnych badających w trakcie śledztwa m.in. billingi i wyciągi bankowe. Po analizie danych program może narysować diagramy zależności i kontaktów, np. pomiędzy członkami grupy przestępczej. „Analityk, badając przy pomocy programu billingi grupy podejrzewanych osób, stawia hipotezę wraz z wyrysowanym grafem: kto z tych osób należy do grupy, a kto nie, kto pełni funkcję przywódczą, a kto jest +żołnierzem+. Program powstawał w ścisłej współpracy z policyjnymi ekspertami” – powiedział współtwórca systemu Grzegorz Dobrowolski z Akademii Górniczo-Hutniczej. System jest dostosowany także do pracy innych służb. Niektóre funkcje zostały przygotowane na życzenie Straży Granicznej i pomagają jej np. w śledzeniu aktywności przemytników.

Koordynator Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) Zbigniew Rau powiedział, że narzędzia wspierające analizę kryminalną były dostępne już wcześniej. „Są one jednak bardzo drogie, często nie do końca dostosowane do specyfiki rodzimej przestępczości, szybko pozostające w tyle za przemyślnością i możliwościami technicznymi przestępców” – wyjaśnił.

Program został przekazany Komendzie Głównej Policji, obecnie jest wdrażany pilotażowo w województwie małopolskim. Do jego obsługi przeszkolono już kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy obecnie wykorzystują go w ramach swoich obowiązków.

Budowa aplikacji Link/Mamut sfinansowana została przy współudziale środków unijnych. Rozwiązanie to jest bez porównania tańsze od dotychczas stosowanych narzędzi firm zagranicznych.

Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest koordynatorem projektów badawczych w dziedzinie bezpieczeństwa, realizowanych w dziewięciu jednostkach naukowych z całego kraju. Wśród jednostek uczestniczących w pracach PPBW są także m.in. Sąd Najwyższy, policja i prokuratura. Wśród rozwijanych projektów w ramach PPBW są m.in. budowa systemu automatycznej transkrypcji mowy na tekst, systemu wspomagającego identyfikację i zwalczanie przestępczości oraz opracowanie nowych algorytmów kryptograficznych.

Na podstawie serwisu PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.