Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Inne Mechanizmy. 22. Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój. 2012.
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Zakończyło się 23. Forum Ekonomiczne

Inne Mechanizmy. 22. Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój. 2012.
Inne Mechanizmy. 22. Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój. 2012.
Fundamentem Forum Ekonomicznego jest otwartość na różne sposoby myślenia o państwie i gospodarce. W Krynicy ludzie spotykają się nie tylko po to by prezentować swoje oferty i szukać możliwości współpracy, ale lecz także by uczestniczyć w debacie najwyższej klasy teoretyków i praktyków biznesu. Indywidualne kontakty to znakomity wstęp to porozumienia w sprawach, które są naprawdę ważne, a rekordowa liczba gości która w tym roku odwiedziła Forum gwarantowała wyjątkowo szeroką debatę i wymianę poglądów.

Zdaniem Zygmunta Berdychowskiego, Krynica jest takim miejscem, w którym przedstawiciele rządu i opozycji biorą udział ponieważ mają uczestnikom tego wydarzenia coś ważnego do zakomunikowania. – „Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie Środkowej, w którym przedstawiciele i rządu i opozycji uznawaliby że być trzeba, być wypada i że trzeba do uczestników Forum skierować ważne przesłanie. Myślę, że to może bardzo pozytywnie wpływać na jakość debaty publicznej w przyszłości , że niezależnie od tego jak bardzo się różnimy to jednak potrafimy z sobą dyskutować” – mówi przewodniczący Rady Programowej.

Europa wie, co robić, żeby przyspieszyć wzrost gospodarczy, nie wie tylko jeszcze, jak to zrobić – twierdzą politycy oraz ekonomiści i właśnie wielkie konferencje takie jak Forum Ekonomiczne w Krynicy pomagają w rozwiązaniu tego problemu. Każde bardzo istotne rozwiązane zmieniające zasadniczo działanie gospodarki i społeczeństwa wymaga pewnego konsensusu. Forum Ekonomiczne w Krynicy umożliwia rozpoczęcie i prowadzenie takiego dialogu, który pozwoli wypracować porozumienie, mając świadomość nieraz początkowej odmienności poglądów stron, które przystąpiły do rozmów.

W tym roku Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój odwiedziła rekordowa liczba ponad 2600 gości którzy mogli wybrać spośród 5 sesji plenarnych oraz ponad 160 paneli dyskusyjnych i wydarzeń specjalnych.

Drugi dzień forum rozpoczęła sesja plenarna współorganizowana przez Ministerstwo Gospodarki „Europa Środkowa 2030: rynki wschodzące czy rozwinięte gospodarki?” W debacie uczestniczyli m.in. Jiri Cienciala – minister przemysłu i handlu Czech, Zoltan Csefalvay – wiceminister gospodarki narodowej Węgier, Sajid Javid – wiceminister ds. gospodarczych Wielkiej Brytanii, Janusz Piechociński – wicepremier i minister gospodarki, Aleksandr Wiłkuł – wicepremier Ukrainy.

Czy kryzys już się skończył i co zrobić, aby pobudzić wzrost gospodarczy w Europie? – zastanawiali się uczestnicy sesji plenarnej „Od recesji do ożywienia gospodarczego. Jak pobudzić wzrost gospodarczy w Europie?”. W opinii uczestników sesji nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o koniec kryzysu w Europie. W sesji uczestniczyli Wilhelm Molterer Wiceprezes z Europejskiego Bank Inwestycyjnego, Elena Bryan – przedstawiciel ds. handlu amerykańskiej misji przy Unii Europejskiej, Paweł Olechnowicz – przedstawiciel prezesa Grupy Lotos, Mario Baldassarri były Wiceminister Rozwoju Gospodarczego Włoch oraz Janusz Lewandowski – komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu.

W sesji plenarnej „Europa Środkowo-Wschodnia wobec kryzysu. Motory wzrostu gospodarczego w regionie” prowadzonej przez Roberta Lane Greena, dziennikarza „The Economist”, uczestniczyli m.in. Jan Krzysztof Bielecki – b. premier RP i przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Gunter Verhuegen – b. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, a obecnie wykładowca Uniwersytetu Viadrina, Laszlo Andro – komisarz ds. polityki socjalnej, zatrudnienia i wykluczenia społecznego oraz Peter Stracar – dyrektor generalny na Europę Środkowo-Wschodnia General Electric.

Nagrody Forum Ekonomicznego
Rada Programowa Forum Ekonomicznego nagrodziła tytułem Człowieka Roku Roberta Fico, premiera Słowacji, za skuteczną stabilizację polityczną i ekonomiczną swego kraju.

Statuetkę nagrody Nowa Kultura Nowej Europy za dokonania w dziedzinie kultury wręczono byłej słowackiej aktorce, potem ambasador tego kraju, dziś pisarce Magdzie Vášáryovej, za popularyzowanie kultury Europy Środkowowschodniej oraz poruszanie w swej twórczości trudnych galicyjskich zagadnień.

Organizacją Pozarządową Roku 2012 została Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Fundacja prowadzi szeroki program, edukuje społeczeństwo w zakresie ochrony praw człowieka. Monitoruje też działalność rozmaitych instytucji, od których zależy poziom praworządności w Polsce oraz działa na rzecz ochrony praw jednostki m.in. poprzez prowadzenie ważnych spraw sądowych.

Nagrodę Firma Roku przyznano Banku Zachodniemu WBK S.A.

Nagrodę specjalną XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy otrzymał sądeczanin, polityk i wykładowca Józef Oleksy, za wkład w rozwój Forum Ekonomicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.