Kleń, wędkarskie trofeum.Kto ma szczęście i bystre oko może czasem na płyciźnie czystej rzeki zobaczyć rybę o pięknym rysunku dużych łusek. Jednak czujny i płochliwy kleń zapewne szybko zniknie nam z pola widzenia. Chcąc złapać go na wędkę trzeba podsunąć mu smakowity kąsek. Co jednak wybrać skoro kleń jest gatunkiem wszystkożernym? Najlepiej dojrzałą czerwoną czereśnię.

Udostępnij

Kleń jest w naszym kraju gatunkiem dosyć pospolitym. Występuje licznie w rzekach, które są jego typowym i naturalnym środowiskiem życia. Można go także spotkać w wodach stojących, stawach, jeziorach, gdzie bywa czasami wsiedlany, a nawet w przybrzeżnych partiach Bałtyku i jego zatokach. Mało jest w naszej rodzimej ichtiofaunie gatunków ryb o tak szerokim spektrum pokarmowym. W diecie klenia znaleźć można zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy.
Wygląd klenia jednoznacznie świadczy o tym, iż jest to ryba silna i szybka. Osiąga długość 30-40cm, maksymalnie 60 cm. Jego ciało jest masywne i grube. Łatwo można go pomylić z jelcem, jaziem albo płocią.

Wyzwanie dla wędkarza
Kleń nie ma praktycznie żadnego znaczenia gospodarczego. Jego mięso nie jest smaczne. W niektórych wodach bywa nawet uważany za gatunek niepożądany – zwłaszcza tam, gdzie występuje pstrąg, dla którego kleń stanowi konkurencję oraz zagrożenie dla ikry i narybku. Ryba ta bywa natomiast chętnie poławiana przez wędkarzy, gdyż jest bardzo wymagającym przeciwnikiem. Niesłychanie czujny i płochliwy kleń wymaga od wędkarza dużej cierpliwości i sprytu. Ponieważ jest gatunkiem wszystkożernym, teoretycznie można go złapać na każdą niemal przynętę. W praktyce zdarza się to jednak rzadko, a schwytanie dużej sztuki uważane jest za dowód wędkarskiego kunsztu.

 

Tags: , , , ,