Już w środę w Bukowinie Tatrzańskiej rusza Festiwal Folkloru Polskiego, czyli „Sabałowe Bajania”. W dniach 10-14 sierpnia najlepsi gawędziarze i muzykanci ludowi z całej Polski będą rywalizować o statuetkę „Bukowiańskiego Buka”. Konkursowi „Sabałowe Bajania” jak zwykle towarzyszyć będzie wiele atrakcji. Festiwal rozpocznie się od barwnego przejazdu kapel, zespołów regionalnych i zaproszonych gości przez Bukowinę. Oprócz przesłuchań konkursowych na gości czekają między innymi koncerty folkowe, przedstawienia teatralne i kabaret, posiady na ludowo z kapelami, zawody strzeleckie, degustacje, wystawy i kiermasze. Na sobotni wieczór zaplanowano tradycyjną już Sabałową Noc z ceremonią pasowania na zbójnika osób które w sposób szczególny odznaczają się w tworzeniu góralskiej kultury. W tym roku po raz drugi wyróżnione zostaną także kobiety poprzez nadanie im tytułu „Wierchowych Orlic”.
„Sabałowe Bajania” to ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych. Festiwal zrodził się z podhalańskiej tradycji gawędziarstwa, miłości do tańca, śpiewu, muzyki góralskiej. Głównym celem konkursu jest kultywowanie i popularyzowanie tradycji gawędziarstwa, śpiewu, gry na ludowych instrumentach oraz pielęgnowanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej. Za patrona konkursu przyjęto niezwykłego gawedziarza i muzykanta Jana Krzeptowskiego Sabałę.
Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie w 1967 roku, ale ich początki sięgają końca lat 50-tych ubiegłego stulecia, kiedy to w Kościelisku i Murzasichlu organizowano konkursy tańca, śpiewu i muzyki góralskiej. Początkowo w „Sabałowych Bajaniach” uczestniczyli wyłącznie gawędziarze. Z czasem dołączyli do nich instrumentaliści ludowi, a jeszcze później rywalizację poszerzono o konkurs na mowę starosty weselnego. Trzeba zaznaczyć, że ważną częścią całej imprezy są zajęcia warsztatowe i konsultacje podczas których uczestnicy konkursu mogą skorzystać z rad wybitnych etnografów, etnomuzykologów i folklorystów. Niewątpliwie jest to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, dzielenia się swą wiedzą na temat polskiego folkloru i twórczości ludowej.
Zobacz: Program Sabałowych Bajań