Sylwester bez fajerwerków? Jakoś trudno to sobie wyobrazić. Sztuczne ognie stały się nieodłącznym elementem tej ostatniej nocy w roku. Na masowych imprezach przyciągają one tłumy gapiów żądnych kolorowego spektaklu na niebie, snopów skrzących się iskier tańczących w takt płynącej z głośników muzyki. Na świecie odbywają się nawet festiwale sztucznych ogni. I mimo, że każdemu przedstawieniu towarzyszy huk wystrzałów to mało kto myśli o tym, że fajerwerki są dalekimi kuzynami broni palnej.
Sztuczne ognie pochodzą z Chin. Ich historia, według niektórych źródeł, sięga nawet 2 tysięcy lat wstecz i związana jest z wynalezieniem prochu. Na początku nie były one tak efektowne. Ich głośne wybuchy miały za zadanie odstraszać złe duchy i wspomagać modlitwy o pomyślność i szczęście. Później fajerwerki były stosowane w celach bojowych. Z czasem cel puszczania fajerwerków uległ całkowitej zmianie. Dziś wykorzystuje się je przede wszystkim dla widowiska.
Sztuczne ognie nie służą jednak tylko rozrywce. Przykładem są tu flary i race stosowane w ratownictwie (do ostrzegania, oświetlania terenu akcji), wojsku (do koordynacji działań, oświetlania terenu, oślepiania przeciwnika), a także przez kibiców w trakcie meczu. Flara, pochodnia paląca się na czerwono, jest międzynarodowym sygnałem wzywania pomocy na morzu.
W Europie fajerwerki pojawiły się około XIII wieku, przywiezione przez podróżników takich jak Marco Polo, i aż do XVIII wieku znajdowały się pod ścisłą kontrolą wojskowych. W armii zatrudniano pirotechnika, który przygotowywał pokazy uświetniające sukcesy wojskowe, królewskie uroczystości i święta religijne.
W produkcji sztucznych ogni specjalizowali się Włosi. To im zawdzięczamy recepty na wytworzenie czerwonych i zielonych fajerwerków. Wcześniej, przed XIX wiekiem, możliwe było tylko otrzymanie różnych odcieni koloru żółtego i pomarańczowego. Obecnie możemy podziwiać sztuczne ognie we wszystkich kolorach tęczy.
Dziś fajerwerki to forma sztuki. Widowisko, które przemawia do nas obrazem, dźwiękiem, a nawet zapachem. I chodź nie jest to żadna broń to nieumiejętne posługiwanie się sztucznymi ogniami bywa tragiczne w skutkach. Dlatego pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków, a przede wszystkim o rozsądku i rozwadze.
Zdjęcia: Wikipedia