Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

herb Topór
Historia

Tarcza z herbem Topór – kolejny eksponat Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn

herb TopórZbiory stowarzyszenia Ratuj Tenczyn wzbogaciły się o kolejny eksponat. Jest nim drewniana tarcza przedstawiająca herb Topór w wersji średniowiecznej. Topór był symbolem rodu rycerskiego któremu przewodzili Tęczyńscy.

Na przełomie XIII i XIV w. rycerstwo polskie przyjmowało wspólne symbole identyfikujące ich członków i pozwalające przypisać ich do danego kręgu rodzinnego. Przyjęcie przez ród herbu przypadło na okres przewodzenia Toporom przez Nawoja z Morawicy. Nawój i jego pobratymcy zaczęli pieczętować się herbem przedstawiającym srebrny topór ze złotym styliskiem na czerwonym tle. Topór jako narzędzie walki wskazywał na walecznego ducha rodu i jego niezłomność w boju. Rozwijały się też zawołania herbowe używane podczas zwoływania rodów lub wydawania komendy na polu walk. Zawołanie Toporów brzmiało „Starża” co miało podkreślać starożytność rodu i jego przywódczą rolę nad innymi rodzinami. Herb Tęczyńskich podlegał w ciągu wieków zmianom, dodawano do niego nowe symbole. Stałym i najważniejszym z jego elementem był jednak topór.

drewniana tarcza z herbem topór

Drewnianą tarczę herbową wykonał artysta snycerz Marek Krusiec. Eksponat zawiśnie niebawem w Pałacu
Vauxhall obok innych pamiątek po Tęczyńskich zgromadzonych przez Ratuj Tenczyn. Stowarzyszenie liczy że w przyszłości tarczę i inne pamiątki będzie można oglądać w muzeum na Tenczynie.

Źródło: Stowarzyszenie Ratuj Tenczyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.