Muzeum Archeologiczne w Krakowie w ramach wystawy: „Zabytek miesiąca” prezentuje dzbany z Gabułtowa, koło Kazimierzy Wielkiej.
W 1998 roku prowadzone były badania wykopaliskowe na kurhanie z początków epoki brązu w Gabułtowie. Kurhan był niemal kompletnie niewidoczny. Jego bliższe badanie wykazało, że krył on dwa oddzielne cmentarzyska. W jednym z grobów natrafiono na nietypowe znalezisko – kilka oryginalnie zdobionych, glinianych dzbanów sprzed 3500 lat. Szkielet złożonego w nim człowieka nie zachował się. Natrafiono jedynie na fragmenty zębów ludzkich. W ich pobliżu znaleziono silnie zniszczony przedmiot w formie spirali wykonany z brązu oraz odkryto brązową bransoletę.
Uwagę archeologów przyciągnęły naczynia. Nie zostały one wykonane zgodnie z miejscowymi kanonami stylistycznymi. Z czterech dobrze zachowanych egzemplarzy jeden był niezdobiony (amfora), a trzy dzbany miały bardzo bogatą i oryginalna dekorację. Zostały one wykonane z gliny i uformowane w ręku bez użycia koła garncarskiego. Następnie wypalono je w temperaturze około 750°C.
Podobne naczynia są odkrywane na ternie Słowacji i Węgier. Kim był zmarły – przybyszem zza Karpat czy miejscowym członkiem jednej z uprzywilejowanych grup, wzbogaconej np. na handlu bursztynem? Odpowiedź na to pytanie będzie można uzyskać na ekspozycji.
Wystawa z cyklu: Zabytek Miesiąca
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
ul. Senacka 3, Kraków.