Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Małopolski Festiwal Innowacji
Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Małopolski Festiwal Innowacji – podróż do krainy innowacji

Małopolski Festiwal Innowacji118 wydarzeń, 34 partnerów, 30 firm i 20 instytucji prezentujących się na Targach Innowacji, niezliczona ilość spotkań i całe województwo malopolskie zaangażowane w wyjątkowy projekt – to najkrótsze z możliwych podsumowań zakończonego 31 maja Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Festiwalu, który od czterech edycji pokazuje jak ważne miejsce w naszym życiu zaczynają zajmować innowacyjne rozwiązania.

Ostatni tydzień maja obfitował w targi, wystawy, szkolenia, warsztaty, konferencje, seminaria, spotkania z przedsiębiorcami i przedstawicielami świata nauki, panele dyskusyjne i rozmowy, które nie tylko czerpią z dotychczasowych osiągnięć, ale przede wszystkim stają się motywacją do rozwoju i kreowania nowych rozwiązań. Ich cel był jeden – pokazać szerokiemu gronu odbiorców jak znacznym przemianom podlegała w ostatnich latach małopolska gospodarka, i jakie dalsze wyzwania przed nią stoją.

Małopolski Festiwal Innowacji„Celem naszych spotkań jest nie tylko prezentowanie dorobku małopolskich firm, ale także podnoszenie świadomości, co do tego czym jest innowacyjność w biznesie” – mówił Marek Zuber, ekonomista i analityk rynków finansowych. „Innowacyjność ma przecież różne wymiary, to nie tylko nowoczesne komputery i statki kosmiczne, ale też np. nowe systemy zarządzania w firmach. Wielu przedsiębiorców w Małopolsce stosuje takie innowacyjne rozwiązania” – podkreślał Zuber. Jego wystąpienie było częścią spotkania, w którym udział wzięli m.in. Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Drabik, Country Manager Motorola Solutions Systems Polska czy Wojciech Burkot, Dyrektor Google Poland Panowie spotkali się podczas panelu dyskusyjnego pt. Innowacyjne podejście do edukacji i nauki wymiarem globalnego sukcesu firmy, który był zwieńczeniem całodniowej Konferencji Dzisiejsze inspiracje innowacją przyszłości – Małopolska Case Study. Było to jedno z trzech wydarzeń, które już na stałe wpisały się w kalendarz imprez gospodarczych regionu: oprócz Konferencji są to także Małopolskie Targi Innowacji oraz warsztaty Przy kawie o innowacjach.

MalopolskiFestiwalInnowacji2Wirtualna podróż po krainie innowacji
Tegoroczna edycja Festiwalu mogła zaskoczyć nie tylko liczbą zaangażowanych firm i partnerów, ale także prezentowanymi rozwiązaniami i realizacjami – odwiedzający Małopolskie Targi Innowacji mogli zobaczyć takie projekty jak kadłub nowatorskiej
łodzi wielofunkcyjnej, bezzałogowy samolot obserwacyjny FT03, zaawansowane i zróżnicowane systemy i rozwiązania z zakresu IT, niemający konkurencji na rynku „Turborozpalacz”, opatentowaną Myjkę Dynamiczną S-30 Evolution, bolid wyścigowy zbudowany przez studentów AGH czy będące prawdziwą gratką dla miłośników wirtualnej rzeczywistości okulary Oculus Rift.

Małopolski Festiwal InnowacjiOgromnym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko wyposażone w drukarkę 3D, która umożliwiała wykonanie własnej lampki USB, a także interaktywne stoisko oferujące możliwość stworzenia wyjątkowego robota, wykonującego wgrane wcześniej polecenia. Mały Rynek na jeden dzień stał się świątynią innowatorów i osób zainteresowanych tą gałęzią nauki i gospodarki. A kim są Ci dzisiejsi innowatorzy? Próbował to wyjaśnić Roman Ciepiela, wicemarszałek Województwa Małopolskiego: „Słowo to ma kilkadziesiąt różnych synonimów” – stwierdził wicemarszałek „Innowator to z pewnością lider życia społecznego i gospodarczego. Takich ludzi jest w społeczeństwie zazwyczaj tylko ok 2%. Chodzi o to, by nie tylko te osoby znaleźć i pomóc im realizować ich projekty, ale także tworzyć z nich przywódców opinii. Jednym z zadań innowatorów jest przecież uświadamianie społeczeństwu potrzeby zmiany” – dodał.

Zmiany te zachodzą bardzo szybko – rzeczy dziś pozornie nierealne, już jutro mogą stać się elementem rzeczywistości.

Koordynatorem Małopolskiego Festiwalu Innowacji oraz organizatorem Małopolskich Targów Innowacji, konferencji, warsztatów Przy kawie o innowacjach jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Działania te zostały zrealizowane w ramach projektu systemowego Regionalny System Innowacji Województwa Małopolskiego. Projekt Pilotażowy, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.