Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Ogólnospotkanie Obieżyświatów, Trampów i Turystów 2013
Turystyka Wydarzenia

Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów, Trampów i Turystów w tym roku w Rzeszowie

Ogólnospotkanie Obieżyświatów, Trampów i Turystów 2013W dniach 8-11 listopada 2013 roku w Rzeszowie, będą mieli okazję spotkać się wszyscy polscy turyści, globtroterzy oraz wszelkiej maści obieżyświaty. Jeśli jesteś podróżnikiem, lub po prostu lubisz „wędrować palcem po mapie” nie powinno zabraknąć cię na 29. Ogólnopolskim Spotkaniu Obieżyświatów, Trampów i Turystów (OSOTT 2013).
Malopolska24 przyjęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Wydarzenie otworzy spotkanie ze znanym podróżnikiem, zdobywcą obu biegunów Markiem Kamińskim. Ponadto w programie przewidziano ponad 60 prezentacji, blok filmowy, sesję „Geografia podróżowania” oraz konkursy z nagrodami (szczegółowy program wydarzenia zostanie przedstawiony przez organizatora na stronie internetowej imprezy).

Zamek Gniew OSOTT
Zamek Gniew – jedno z miejsc w których odbywał się OSOTT. Foto: Polimerek, Creative Commons.
Czym jest OSOTT?
Pomysł narodził się w nietypowych okolicznościach. W latach 80. Andrzej Urbanik próbował dotrzeć do Indonezji, przeszkodę stanowił jednak brak wizy. Po wielu próbach, dotarł do podróżnika, któremu ta sztuka się udała. Niestety, podróżnik ten nie chciał podzielić się z nim swoim doświadczeniem. Andrzej Urbanik nie poddał się i dzięki życzliwej pomocy innych globtroterów, udało mu się zdobyć wymarzoną wizę w konsulacie w Bombaju. Po tych doświadczeniach, wpadł na pomysł otwartej imprezy podróżniczej, gdzie każdy może podzielić się swoim doświadczeniem z innymi. Nazwał ją Ogólnopolskim Spotkaniem Organizatorów Wypraw Trampingowych. Jej pierwsza edycja odbyła się w listopadzie 1985 roku w Harbutowicach pod Krakowem. Wzięło w niej udział 50 trampingowców z całej Polski, którzy doszli do wniosku, że ta impreza „to jest to” i postanowili, że będą się spotykać co roku.

PlakatOSOTT2013OSOTT-y „wędrowały” po całej Polsce. Gościły od Bałtyku po Tatry. Jedną z najbardziej spektakularnych lokalizacji był zamek Gniew. Przyciągnęły nie tylko polskich i zagranicznych globtroterów, ale również żeglarzy, alpinistów, baloniarzy, lotniarzy i płetwonurków, słowem wszystkich, którzy poznawali świat podróżując „lądem, morzem i powietrzem”. W 2002 roku zmieniono rozwinięcie skrótu OSOTT na bardziej przystające do współczesnych czasów: Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów, Trampów i Turystów.

OSOTT przyjął formę sympozjum, w czasie którego prezentowane są przezrocza z całego świata, plakaty fotograficzne oraz omawiane są różne problemy związane z podróżowaniem (najważniejsza jest sesja „Geografia Podróżowania”). Wydarzenie te można określić jako forum wymiany informacji i spotkanie dla zarówno doświadczonych podróżników, jak i tych, którzy dopiero marzą o dalekich eskapadach.

Corocznym podsumowaniem jest wydawana, od 1996 roku publikacja „Przez świat” składająca się z najciekawszych relacji wyjazdów do najciekawszych zakątków świata.

Organizatorami OSOTT 2013 są Centrala Polskich Podróżników TRAVELBIT oraz Uniwersytet Rzeszowski.

29. Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów, Trampów i Turystów.
9 – 11 listopada 2013 roku, Centrum Kongresowe Hotelu Rzeszów.
Bilety: 30 PLN, spotkanie z Markiem Kamińskim (8 listopada) oraz sesja w dniu 11 listopada są bezpłatne.
Szczegóły na stronie wydarzenia www.osott.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.