Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Wydarzenia

AGH organizatorem prestiżowej konferencji IEEE

ieeeAkademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie została wybrana gospodarzem przyszłorocznej, międzynarodowej konferencji Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) – największej zawodowej organizacji o charakterze globalnym, zrzeszającej ponad 500 000 członków.

IEEE jest organizacją typu non-profit o charakterze globalnym, która m.in. ustala standardy konstrukcji i pomiarów dla urządzeń elektronicznych (w tym np. standardów wifi oraz bluetooth). Jej misją jest aktywne uczestnictwo w postępie nauki i edukacji oraz praktyki w zakresie takich dziedzin jak elektryka, elektronika, telekomunikacja, inżynieria komputerowa i informacyjna oraz dziedziny pokrewne (np. biomedycyna, automatyka i robotyka, inżynieria środowiska, nanotechnologia, bezpieczeństwo informacyjne).

Co roku IEEE przyznaje Medal Edisona, prestiżowe wyróżnienie wręczane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk o elektryczności i inżynierii elektrycznej. Jest to najstarsze i najbardziej poważane odznaczenie w dziedzinie nauk technicznych w USA i przyznane może być tylko osobom indywidualnym. Wśród wyróżnionych znajdują się m. in. George Westinghouse, Alexander Graham Bell czy Nikola Tesla.
Medal nosi imię wynalazcy Thomasa Edisona, a został zaproponowany 11 lutego 1904 przez grupę jego przyjaciół i współpracowników. Po raz pierwszy przyznano go w 1909 roku

IEEE zrzesza ponad 425 000 członków (pracujących w przemyśle, na uczelniach i w instytucjach rządowych), około 100 000 studentów i doktorantów. Jej członkami indywidualnymi jest 23 noblistów, zaś korporacyjnymi ponad 200 największych firm na świecie: m.in.: Google, Intel, Nokia, Sony, Seagate, Motorola, Dell, Hewlett-Packard, Fujitsu czy Hitachi.
Polska Sekcja IEEE jest obecnie jedną z 42 sekcji w Regionie 8 (skupiającym sekcje z obszaru Europa, Środkowy Wschód i Afryka). Założona została przez prof. Adama Smolińskiego w 1972r.

Konkurs na organizację tej prestiżowej, międzynarodowej konferencji wygrała grupa młodych naukowców, zrzeszonych w AGH-UST Krakow Student Branch. Krakowski kongres odbędzie się w dniach 6-10 sierpnia 2014 roku. Roczne przygotowania, a także wsparcie władz uczelni, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju spowodowały, że polska kandydatura okazała się lepsza od Chorwacji, Szwecji, Turcji i Egiptu.

Jak podkreślają organizatorzy krakowskie spotkanie, poza wartością merytoryczną, będzie także ogromną szansą na promocję miasta i regionu wśród liderów opinii z całego świata. Goście Kongresu odwiedzą m.in. najważniejsze zabytki Małopolski (Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Soli w Wieliczce czy Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Zagraniczni goście będą mieli również okazję zobaczyć siedziby współpracujących z AGH firm, takich jak: Alvernia Studios, Onet, Delphi, Motorola, Tele-Fonika Kable, ArcelorMittal czy Comarch.

Kongresy te są organizowane co dwa lata (ostatnio w 2012 roku w Madrycie) w różnych miastach Europy, Afryki i Azji, gromadząc każdorazowo kilkuset naukowców i inżynierów z całego świata. Często uświetniają je swoją obecnością znakomici badacze, w tym nobliści.

Decyzja o przyznaniu AGH roli organizatora tego wydarzenia zapadła w sierpniu b.r. na szczeblu najwyższych władz Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE).


Foto: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.