Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Chabówka, skansen kolejowy
Wydarzenia

Parowozjada 2013

Chabówka, skansen  taboru kolejowego, parowóz

Parowozjada 2013, czyli pokaz parowozów i pociągów retro już w najbliższy weekend w Chabówce! Podczas imprezy w trasę ruszy między innymi najstarsza w Polsce czynna lokomotywa parowa Ol12. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia swojego istnienia.

Uczestnicy tegorocznej Parowozjady obejrzą siedem zabytkowych parowozów z kraju i zza granicy. Każdy z nich, a później także pociąg historyczny, zostanie indywidualnie zaprezentowany, tak więc parowe rumaki będzie można podziwiać w całej ich okazałości.

W latach świetności w Chabówce stacjonowało 80 parowozów. Dziś w byłej parowozowni można podziwiać 51 parowozów (osiem jest czynnych). Ogółem na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce znajduje się ponad 130 różnych zabytkowych pojazdów szynowych i urządzeń do pracy na kolei. Oprócz parowozów znajdziemy tu wagony pasażerskie i towarowe, kolejowe pługi odśnieżne, cysterny czy węglarki. Unikatem na skalę światową jest polskiej budowy wagon do przewozu… gęsi. Ciekawostką jest także czynna drezyna, którą jeździli kolejowi dyrektorzy. Jest to stary model samochodu Warszawa, który po zmianie kół może poruszać się również po drogach.

Podczas dwóch dni imprezy na trasach z Chabówki do Dobrej koło Limanowej, Zakopanego, Rabki Zaryte oraz Mszany Dolnej będą kursowały pociągi retro, zestawione z zabytkowych lokomotyw i wagonów. Co więcej w niedzielę będzie możliwość przejażdżki w kabinie parowozu. Organizatorzy Parowozjady 2013 przygotowali także inne atrakcje. Szczegóły imprezy i rozkład jazdy pociągów retro znajdziecie na stronie www.parowozy.pl

Chabówka, skansen kolejowy„Stoi na stacji lokomotywa,[…]
Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
Buch – jak gorąco!
Uch – jak gorąco!
Puff – jak gorąco!
Uff – jak gorąco!”
(Julian Tuwim „Lokomotywa”)Parowozjada 2013
Miejsce: Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
Termin: 24-25 sierpnia 2013
Szczegóły na stronie www.parowozy.pl
Serdecznie zapraszamy!!!

[mappress mapid=”45″]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...