Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

zamek w Dębnie
Miejsca które warto zobaczyć Turystyka Zamki, dwory, pałace

Zamek w Dębnie

zamek w DębnieZamek w Dębnie k. Tarnowa (woj. małopolskie) przetrwał do dziś w niemal niezmienonym stanie i uznawany jest za jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków świeckiej architektury w Polsce pochodzących z późnego średniowiecza. Zamek ten nie był miejscem bitew, nie padł ofiarą Szwedów, nie został rozebrany przez poszukiwaczy skarbów, nie nawiedziły go też pożary i inne nieszczęścia. Dzięki temu mamy teraz co oglądać i podziwiać.


Jak każdy szanujący się zamek i ten w Dębnie ma swoją legendę. To historia miłości córki jednego z właścicieli zamku i służącego. Ojciec oczywiście chciał wydać dziewczynę za mąż za bogatego magnata, więc gdy poznał prawdę o uczuciach córki rozgniewał się. Na jego rozkaz dziewczyna ubrana w suknię ślubną, wraz z posagiem, została żywcem zamurowana w zamkowej baszcie. Przy murze postawiono jednak strażnika, który dzień i noc miał nasłuchiwać, czy córka nie zechce przeprosić ojca i ulec jego woli. Dziewczyna zaś zapewne myślała, że kochający tata nie pozwoli jej umrzeć. Oboje się przeliczyli. Kiedy po stuleciach rozebrano postawiony w baszcie mur, znaleziono tam jedynie szkielet i piękny złoty warkocz…W nawiązaniu do tej historii co roku, we wrześniu na dębińskim zamku odbywa się Turniej Rycerski “O złoty warokocz Tarłówny”.

Zamek w Dębnie powstał w XV wieku na miejscu drewniano- ziemnej warowni. Położony wśród zieleni, otoczony obecnie suchą już fosą, prezentuje się bardzo okazale i romantycznie. Fundatorem warowni był kasztelan Jakub Dębiński z rodu Odrowążów. W rękach Dębińskich, którzy przyjęli nazwisko od miejsca siedziby, zamek pozostawał do 1583 r. Później w ramach darowizny trafił w ręce Franciszka Wesseliniego, sekretarza króla Stefana Batorego. Od XVIII wieku zamkiem władały znamienite polskie rody – Tarłowie herbu Topór, Lanckorońscy, Jastrzębscy. Dbali oni o siedzibę i gromadzili we wnętrzach wspaniałe wyposażenie. Absolutnym ewenementem w skali kraju jest znajdująca się w wykuszu zamkowa… łazienka. Pełniła oczywiście funkcję zgodną ze swoim przeznaczeniem, ale nie tylko. Niejako dodatkowo miała również znaczenie militarne, bowiem przez otwór, wiadomo który, można było skierować ogień na wrogów podchodzących w pobliże murów.

Dębiński zamek składa się z ceglanych, piętrowych budynków mieszkalnych o kamiennych podmurówkach. Połączone ze sobą stoją one wokół trapezowego dziedzińca ze studnią. Zamkową elewację zdobią typowe dla tamtych czasów wzory z cegły zendrówki, układające się w kształt rombów. Do obramowania okien posłużył zdobiony piaskowiec. Całości charakteru nadają narożne baszty, strome dachy, a także zdobione wykusze.

Wprawdzie oryginalne, zamkowe wnętrza zostały niegdyś rozgrabione przez okoliczną ludność, ale od roku 1978 w zamku znajduje się siedziba Muzeum Wnętrz. Postarano się o odtworzenie wyglądu dostatniej siedziby szlacheckiej z czasów między XV, a XVIII w. W pięknych komnatach można podziwiać wyroby rzemiosła artystycznego, malarstwo, meble, fragmenty zabytkowej kamieniarki. W bogato zdobionych wykuszach sal stoją kamienne ławy, a na ścianach można podziwiać rzeźbiarskie rzemiosło. Szczególną uwagę zwraca wspaniała zamkowa kuchnia, z bardzo bogatym, stylowym wyposażeniem.

Trafiłam do tego ślicznego zamczyska niejako przypadkiem i od razu wiedziałam, że znowu mi się poszczęściło. Musiałam czekać blisko godzinę na możliwość zwiedzenia wnętrz, ale było warto. Każdy skrawek murów przyciąga uwagę, a zabytkowe drzewa w otaczającym zamek parku tworzą niesamowity klimat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Optymistka. Zdeklarowany zwiedzacz (nie tylko) zamkowy. Uwielbia czekoladę i Bon Jovi. Wpada w zachwyt na widok kolorowych, jesiennych drzew. I paru innych rzeczy...