Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Pałac Pena w Sintrze, Portugalia.
Wydarzenia

Chcą pojechać na BARI

Pałac Pena w Sintrze, Portugalia.
Pałac Pena w Sintrze, Portugalia. Foto: Wikipedia.
Po dwunastu latach przerwy studenci geodezji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mają szansę pojechać na Wyprawę BARI. Ich celem nie jest jednak miasto położone w południowej części Włoch, ale Sintra w Portugalii. Zadaniem ekipy będzie wykonanie dokumentacji architektonicznej Pałacu Pena wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Malopolska24.pl objęła patronat medialny nad tegoroczną ekspedycją.

Studenci chcą powrócić do idei organizowania zagranicznych obozów naukowych, których celem jest
wykonanie inwentaryzacji architektonicznej wysokiej klasy zabytku. Dotychczas zorganizowano czternaście takich wypraw m. in. do Syrii, Iraku, Libii, Hiszpanii, Grecji i RFN. Większość z nich miała miejsce w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Ostatnia ekspedycja odbyła się w 2001 roku, a jej celem była Norwegia, gdzie dokonano inwentaryzacji zabytkowych drewnianych domów w dzielnicy portowej miasta Bergen.

Po co inwentaryzować?
Wykonywanie dokumentacji architektonicznych budowli i obiektów zabytkowych w postaci map, przekrojów i rysunków jest jednym ze specjalistycznych działów geodezji i kartografii. Taka dokumentacja, zwana inaczej inwentaryzacją, jest zarejestrowaniem aktualnego stanu zabytku, z wiernym zachowaniem szczegółów geometrycznych. Gdy budowla jest w miarę dobrym stanie inwentaryzacja jest odwzorowaniem planów architektonicznych, według których powstała. W przypadku zabytkowych obiektów takie plany rzadko zachowały się do czasów współczesnych tak, więc inwentaryzacja może je zastąpić.

„Odtwarzanie dokumentacji architektonicznej ma wiele celów. Jednym z nich są studia naukowe rozpoznające dawne techniki budowlane” – mówi Szczepan Moskała, kierownik tegorocznej Wyprawy BARI. Kolejnym celem jest konserwacja zabytku. Szczegółowe rysunki dokumentują stan techniczny budowli i dostarczają dokładnych wymiarów. Innym założeniem jest możliwość rekonstrukcji zabytku w przypadku, gdyby uległ on zniszczeniu (np. na skutek katastrofy budowlanej, trzęsienia ziemi lub działań wojennych). „Jako przykład mogę podać zabytki w Syrii zniszczone w wyniku trwającej tam wojny. W 1975 roku studenci Wydziału Geodezji Górniczej przeprowadzili inwentaryzację obiektów w Aleppo, dzięki temu w przyszłości będzie możliwa ich wierna odbudowa” – dodaje kierownik wyprawy.

Jak to się zaczęło?
W 1973 roku studenci Koła Naukowego Geodetów zorganizowali pierwszy zagraniczny obóz naukowy. W Alpach Kamnickich (teren byłej Jugosławii) chcieli dokonać pomiarów wejść to jaskiń, ale ostatecznie na zlecenie Zakładu Geologicznego z Ljubljany wykonali mapę sytuacyjno-wysokościową pod przyszłą kopalnię uranu. Zapewne sukces wyprawy zachęcił innych do rozpoczęcia poszukiwań celu kolejnej ekspedycji. Rozesłano zapytania do wielu instytucji zajmujących się ochroną zabytków architektury i pewnego dnia przyszła odpowiedź z Uniwersytetu Technicznego w… Bari. Jednak w trakcie przygotowań do wyjazdu do Włoch, w lutym 1974 roku, pojawiła się bardziej atrakcyjna propozycja. Departament Kultury Materialnej UNESCO w Paryżu zaoferował studentom wykonanie fotogrametrycznej inwentaryzacji szkoły koranicznej Al-Attarin w marokańskim mieście Fez. Wyprawa zmieniła kierunek, ale zachowała nazwę BARI, którą przejęły równieć kolejne ekspedycje.

BARI reaktywacja
W kwietniu ubiegłego roku miał miejsce Jubileusz 60-lecia działalności Kół Naukowych Geodetów w AGH. Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczestnicy Wypraw BARI, którzy opowiadali o przygodach jakie przeżyli w Maroku, Syrii, czy Bagdadzie. „Mimo, że od tamtych chwil minęło ponad 30 lat, widać, że były one i nadal są bardzo ważne dla tych ludzi. Wspólnie spędzony czas sprawił, że są oni do dziś bardzo ze sobą związani. Sądzę, że oni naprawdę żyli tymi wyprawami. Słuchając ich opowieści pomyśleliśmy – A co! My też zorganizujemy taką wyprawę i przeżyjemy własne przygody” – powiedział Szczepan Moskała. W październiku tego samego roku studenci rozpoczęli poszukiwania miejsca, do którego mogliby się udać. „Skontaktowaliśmy się z ponad setką różnych organizacji. Dopiero pod koniec marca, gdy byliśmy już bliscy rezygnacji, wpłynęła do nas propozycja z Portugalii. Wtedy wszystko zaczęło nabierać realnych kształtów” – zdradził student. Obiektem pomiaru piętnastej Wyprawy BARI jest Pałac Pena, położony niedaleko miasta Sintra, jeden z siedmiu cudów Portugalii.

Pałac Pena w Sintrze, Portugalia.
Pałac Pena w Sintrze, Portugalia. Foto: Wikipedia.
Rozpoczęcie wyprawy planowane jest na 1 sierpnia. Ekipa chce ruszyć w podróż minibusem i po drodze odwiedzić kilka zachodnich firm geodezyjnych, nawiązać kontakty z uczelniami kształcącymi geodetów, a także zwiedzić Europę. Cała wyprawa potrwa miesiąc, a na wykonanie niezbędnych prac terenowych w Sintrze zaplanowano dwa tygodnie. Aktualnie studenci poszukują wsparcia finansowego i organizacyjnego. „W chwili obecnej poszukujemy środka transportu oraz sponsorów, którzy zechcą wesprzeć nasz wyjazd. Wierzę, że mamy dla nich interesującą ofertę” – powiedział kierownik.

Wyprawa BARI to spełnienie marzeń chyba dla każdego jej uczestnika, bo kto nie chciałby przejechać pół Europy z grupą przyjaciół i mieć możliwość wykonania pomiarów w tak nietypowych warunkach. „Na początku, gdy usłyszałam o Wyprawach BARI od ich uczestników z lat 70-tych i 80-tych, pomyślałam – ale przygoda, ja też chcę taką przeżyć. Teraz, gdy wszystko nabrało realnych kształtów, chcę się sprawdzić zarówno pod względem organizacyjnym, jak i wiedzy zdobytej na studiach. Jest to też test silnej woli, bo wiele trudności napotkaliśmy na swojej drodze. Poza tym obiekt… widzieliście go? Pałac Pena jest przepiękny, ogromny i ta różnorodność stylów. Będzie to istne wyzwanie dla geodety. Myślę, że możliwość organizacji BARI jest jednym z ważniejszych etapów w naszym życiu” – podsumowała Paulina Mól, sekretarz wyprawy.

Najświeższe doniesienia o BARI 2013 znajdziedziecie na stronie wyprawabari.agh.edu.pl

Projekt realizowany jest przez Koło Naukowe Geodetów DAHLTA działające przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Partnerem wyprawy jest małopolska firma MGGP S.A. z Tarnowa.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Kasia Wiśniewska. Zawodowo umysł ścisły. Na co dzień duch niespokojny ciągle szukający czegoś - sama nie wiem czego. Na portalu M24 korekta tekstów - tak jakoś wyszło...