Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Kuchnia tradycyjna Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Kolejne granty dla producentów produktów regionalnych na Podkarpaciu

Podkarpacie-producenciproduktowtadycyjnychOd 2 kwietnia do 10 maja 2013 roku producenci i wytwórcy produktów regionalnych i ekologicznych, jadalnych produktów leśnych z Podkarpacia mogą starać się o bezzwrotną pomoc finansową w ramach szwajcarsko-polskiego projektu „Alpejsko-Karpacki Most Współpracy”. Jego głównym celem jest wsparcie dla tych producentów i wytwórców.

Liderem projektu jest Stowarzyszenie Euroregion Karpacki, a jego partner – Stowarzyszenie „Pro Carpathia” – odpowiada m.in. za część dotyczącą grantowania podkarpackich producentów. Działania są współfinansowane przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej. Wartość całego projektu to ponad 7 milionów franków szwajcarskich, z których 2,6 milionów jest w dyspozycji Stowarzyszenia „Pro Carpathia” (blisko 7,3 mln zł). „Zasadniczym celem naszych działań jest wsparcie lokalnego rynku przedsiębiorców działających w segmencie spożywczych wyrobów regionalnych i ekologicznych z terenu naszego województwa” – wyjaśnia Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Pro Carpathia”. „Już ubiegłoroczny konkurs grantów zainteresował kilkunastu producentów, którzy wykorzystali przyznane środki na zakup maszyn, urządzeń, wykonali remonty czy modernizacje, a nawet zakupili specjalistyczny transport. Te prace pozwoliły nam stworzyć KlasterPodkarpackie Smaki„, skupiającego właśnie takich wytwórców”.

Po granty sięgać mogą m.in. osoby chcące prowadzić własną działalność gospodarczą oraz przedsiębiorcy, w których firmach są już wytwarzane produkty tradycyjne i ekologiczne. Wnioski mogą składać także m.in. organizacje pozarządowe i instytucje kultury promujące regionalny produkt, a także jednostki samorządu terytorialnego. Zainteresowane osoby i firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach funduszu grantowego mającego wspomóc produkcję wyrobów tradycyjnych. Z kolei organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać granty na działania promujące wyroby w swoim otoczeniu, np. na organizację przedsięwzięć łączących tradycję kulinarną z przedsiębiorczością. „Cały czas chodzi nam o promocję produktu regionalnego, stworzenie możliwości wytwarzania go na zasadach komercyjnych, a nie hobbystycznej, jak to często ma miejsce w dotychczas. Chcemy, aby lokalne produkty na stałe pojawiły się na półkach sklepowych, tak jak jest to w Szwajcarii” – podkreślił prezes Staszewski.

Działające od ubiegłego roku Biuro Produktu Regionalnego, Tradycyjnego i Ekologicznego w Rzeszowie (Rynek 16, II piętro) ma charakter instytucji doradczo – szkoleniowej właśnie dla producentów. System grantowania dotyczy terenu województwa podkarpackiego za wyjątkiem powiatów: leskiego, sanockiego i bieszczadzkiego oraz czterech gmin powiatu rzeszowskiego (Tyczyn, Hyżne, Chmielnik i Błażowa), które biorą udział w innym
projekcie. Natomiast wszystkie inne działania, m.in. związane z promocją obejmą całe Podkarpacie.
Wszystkie dodatkowe informacje o projekcie i grantach można znaleźć na stronie internetowej projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.