Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Historia

Pieczęć średniowiecznego proboszcza z Giebła – sensacją archeologiczną

Kościół św. Jakupa Apostoła w Gieble. Foto: Piotr Spialek, Wikipedia.
Kościół św. Jakupa Apostoła w Gieble. Foto: Piotr Spialek, Wikipedia.
Podczas robót przy romańskim kościele we wsi Giebło (małopolska część województwa śląskiego) archeolodzy odkryli pochodzący z XIV wieku ołowiany tłok pieczętny, którym posługiwał się proboszcz miejscowej parafii. To jeden z nielicznych takich przedmiotów, zachowanych w polskich zbiorach.

Archeolog z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach dr Jacek Pierzak podkreśla, że archeolodzy okrzyknęli znalezisko rewelacyjnym nie tylko dlatego, że podobne przedmioty to rzadkość i zachowało się ich bardzo niewiele, ale także dlatego, że udało się przypisać pieczęć do konkretnej osoby. „Znaleziska archeologiczne – nawet te najcenniejsze – najczęściej są anonimowe, w tym sensie, że nie jesteśmy w stanie ustalić, do kogo należały. W tym przypadku wiemy, że odnaleziony tłok należał do proboszcza miejscowej parafii – Lucjana” – powiedział dr Pierzak. Na pieczęci widnieje stylizowana lilia oraz inskrypcja: S. (od łacińskiego sigillum – pieczęć) Luciani Presbiteri. Po sprawdzeniu w dokumentach watykańskich okazało się, że w pierwszej połowie XIV wieku ksiądz Lucjan był proboszczem miejscowego kościoła – świątyni zbudowanej w XII wieku.
„Dzięki dziełu „Monumenta Poloniae Vaticana” wiemy np. że w 1327 r. wartość parafii księdza Lucjana wyceniano na 1,5 grzywny, co było podstawą do ustalania wielkości świętopietrza, czyli daniny na rzecz papiestwa. Mamy jeszcze wzmianki z lat 1335-36 i 1340, według których parafia płaciła trzy skojce świętopietrza” – wyjaśnił archeolog (grzywna i skojec to średniowieczne jednostki monetarne. Skojec to 1/24 grzywny).

Pieczęć odkryto podczas prac ziemnych prowadzonych wokół kościoła w Gieble. Archeolodzy zwracają uwagę, że przedmiot jest ołowiany, a nie drewniany, co również potwierdza istnienie rozwijającego się już od XII wieku zagłębia metalurgicznego na tym terenie. Wymiary tłoku pieczętnego to 4,2 cm na 1,5 cm.

Miejscowość Giebło, skąd pochodzi znalezisko, znajduje się w gminie Ogrodzieniec w powiecie zawierciańskim. Po konserwacji eksponat ma trafić do mieszczącego się w średniowiecznym zamku muzeum w Będzinie.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Foto: Wikipedia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.