Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Natura

Cudowny rumianek

rumianek pospolityRumianek jest chyba najbardziej znaną i najbardziej popularną rośliną leczniczą w Europie. Jakość polskiego rumianku znana jest na całym świecie. Jest to jedna z najczęściej stosowanych roślin leczniczych w medycynie ludowej w leczeniu ropni, czyraków i stanów zapalnych skóry. Starożytni Egipcjanie i Grecy używali rumianku dla uzdrowienia, co więcej ofiarowywali go nawet swoim bogom. Innym zastosowaniem rumianku jest używanie go jako środku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, a także do leczenia bólu głowy i nerek, wątroby i pęcherza moczowego oraz innych dolegliwości.

rumianek pospolityJak zbierać? Gdzie zbierać?
Rumianek występuje powszechne wzdłuż dróg oraz w zarośniętych miejscach. Mimo, iż jest dobrze znaną rośliną leczniczą, jest często mylony z innymi podobnymi do niego gatunkami, które są jednak bezwonne lub mają nieprzyjemny zapach. Koszyczki rumianku mogą być gromadzone od końca kwietnia do początku lata. Suszenie i przechowywanie kwiatów wymaga dużo zaangażowania z naszej strony, gdyż przechowywane i suszone w niewłaściwy sposób mogą szybko stęchnąć. Główki kwiatowe powinny być rozłożone i wysuszone dość szybko. Po wysuszeniu, kwiaty rumianku powinny być przechowywane w pudełkach papierowych, w celu uniknięcia wilgoci.

Na co stosować rumianek?
Współczesna medycyna potwierdza przypisywane rumiankowi tradycyjne właściwości lecznicze. Głównym aktywnym składnikiem olejków eterycznych występujących w kwiatach rumianku są azuleny. Dzięki swoim właściwościom mogą one brać udział w działaniach antyalergicznych, bakteriobójczych i przeciwzapalnych. Rumianek działa rozluźniająco na system nerwowy i jest dobrodziejstwem dla układu pokarmowego. Charakteryzuje się cudownymi właściwościami o ogromnym spektrum działania. Herbatki z rumianku mogą być stosowane podczas przeziębienia, można nimi leczyć zapalenie górnych dróg oddechowych, jamy ustnej lub gardła. Rumiankowe napary łagodzą napięcia jamy brzusznej, pomagają również w łagodzeniu kolki u niemowląt, rozładowują gazy, uśmierzają ból brzucha. Dla osób, które prowadzą dość stresujący tryb życia, herbatki z rumianku mogą być dobrą alternatywą dla syntetycznych preparatów. Wskazane jest picie herbatki z rumianku profilaktycznie, nawet gdy jesteśmy zdrowi.

rumianek suszonyZewnętrznie stosowany rumianek pomaga w leczeniu zapalenia oczu i zapalenia spojówek. Olejek eteryczny jest stosowany w maściach do leczenia ran, owrzodzeń, hemoroidów czy wyprysków. Olejek z rumianku jest często stosowany w celach kosmetycznych. Stosowanie kremów z rumianku i maści zmniejsza suchość i swędzenie skóry. Szampony i inne produkty do pielęgnacji włosów zawierają również często rumianek, preparaty te sprawiają, że włosy błyszczące, zdrowe i lekkie.
Rumianek może mieć w niektórych przypadkach łagodne efekty uboczne w postaci drobnych wyprysków u osób wrażliwych. Natomiast jeśli zalecana dawka nie została przekroczona może być on bezpiecznie stosowany.traditional and wildŹródło informacji: Wydział Roślin Leczniczych i Aromatycznych Instytutu Nauk Ogrodniczych na Uniwersytecie Korwina, Budapeszt. Dane naukowe zostały opracowane przez pracowników tego wydziału. Zgromadzone informacje i badania wstępne zostały wykonane w ramach projektu Traditional and Wild. Projekt ten realizowany jest w ramach unijnego Programu dla Europy Środkowej (UE), współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej.

Foto: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.