Gdy słyszę Pacanów myślę sobie, zapewne jak znakomita większość z Was, Koziołek Matołek. Kornel Makuszyński nie mógł przypuszczać, że opowieść o przygodach rezolutnego zwierzaka trafi do kanonu polskiej literatury dziecięcej, a sława Koziołka przetrwa próbę czasu. W polszczyznę już na stałe wpisały się słowa „W Pacanowie kozy kują”, przynosząc tej niewielkiej miejscowości szeroki rozgłos.
Chcecie wierzyć, czy nie chcecie,
a Pacanów jest na świecie.
Pacanów to prawdziwa wieś położona w południowo–wschodniej części województwa świętokrzyskiego, na skrzyżowaniu dróg łączących Kielce z Tarnowem. Niegdyś przebiegał tędy szlak książęco-królewski łączący Kraków z Sandomierzem.
Dziś Pacanowem włada Koziołek Matołek. Jest on dosłownie wszędzie: na każdym domu, placu, tablicy czy oknie. Koziołek malowany, drewniany, pluszowy lub kwiatowy. Do wyboru do koloru. W 70-tą rocznicę urodzin Matołka (2003r), pomysłodawca i ówczesny minister kultury nominował Pacanów Europejską Stolicą Bajek. Siedem lat później otwarto tu Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Instytucja prowadzi działalność kulturalną skierowaną do dzieci, rodziców i osób pracujących z najmłodszymi.
Pacanów z Koziołka słynie
po całej polskiej krainie.
Bajki został więc stolicą,
by radować człeka lico.
Połączenie najnowszych zdobyczy technik multimedialnych z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi sprawia, że wizyta w muzeum jest jedną wielką interaktywną przygodą. Czas płynie niesamowicie szybko w tym prawdziwie magicznym miejscu, a pełne emocji twarze dzieci wychodzących z wystawy są jej najlepszą rekomendacją.
Świat Koziołka Matołka i jego bajkowych przyjaciół to miejsce, gdzie istnieją nadprzyrodzone moce i magiczne przedmioty. To świat w którym zwierzęta mówią, a dobro zawsze zwycięża nad złem, gdzie wszystko zawsze dobrze się kończy. Taki świat istnieje naprawdę – można go zobaczyć w Pacanowie.
Zwiedzanie Muzeum wymaga wcześniej rezerwacji. Szczegóły na stronie www.stolica-bajek.pl.
Zdjęcia: Wikipedia