Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Skarby Podkarpackie
Historia Kultura Wydarzenia

Koniec Skarbów?

Skarby Podkarpackie
Do rąk Czytelników oddano 35. numer „Skarbów Podkarpackich”. […] żegnamy się z naszymi Czytelnikami. Po blisko 6 latach i wydaniu 35 numerów (zawsze bezpłatnych) wyczerpaliśmy możliwości jego finansowania” – mówi Krzysztof Zieliński, redaktor naczelny periodyku.


Pismo tworzone przez grupę pasjonatów przybliżało kulturę i historię Podkarpacia. Mam nadzieję, że zawieszenie będzie tymczasowe i za jakiś czas „Skarby Podkarpackie” powrócą. Tymczasem zapraszamy na stronę internetową www.skarbypodkarpackie.pl, na której poruszać będziemy ciekawe tematy dotyczące dziejów i dziedzictwa kulturowego Podkarpacia – mówi Krzysztof Zieliński.

W ostatnim wydaniu periodyku przedstawiono grupy etnograficzne Rzeszowiaków i Lasowiaków. Etnografowie opisują też zjawisko „oddziałów turków”, i to tych powszechnie znanych „wielkanocnych”, ale także i… „noworocznych” z Urzejowic. Współgra z tym materiał o regionalnych szopkach bożonarodzeniowych oraz ciekawe dywagacje na temat obecności Duńczyków i Szwedów, jako osiedlonych jeńców w XVII i XVIII wieku w wioskach na obszarze Podkarpacia.
W numerze również o „flagowych okrętach” wśród instytucji chroniących spuściznę ludową w regionie: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Wymienić należałoby również Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, ale także Zajazd-Camping-Skansen Pastewnik w Przeworsku, Muzeum Regionalne w Sołonce, czy Muzeum Wsi Markowa. Przy okazji tego tematu nie mogło zabraknąć tekstów o bruśnieńskiej kamieniarce czy drzeworytach płazowskich, fenomenie artystycznym wyróżniającym się tak mocno na mapie etnograficznej Polski.
Stałe rubryki również nie zawodzą. „Spotkanie z dziełem” – tym razem o barokowym obrazie wybitnego Holendra z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, „Archeologia” – o tajemniczym odkryciu w 1826 r. głowy srebrnego byka pod Radymnem i „Historie przypomniane” – o dziejach rzymskokatolickiego kościoła św. Trójcy w Rzeszowie, który po 543 latach swojego istnienia (wielokrotnie palony i pod różnymi wezwaniami) został w tym roku przekazany grekokatolikom.

Bezpłatny numer „Skarbów Podkarpackich” dostępny jest w nowym biurze Stowarzyszenia „Pro Carpathia” w Rzeszowie, w kamienicy Rynek 16 (II piętro).
Ostatni numer „Skarbów Podkarpackich” wydany został dzięki dotacji do projektu Etnograficzne „Skarby Podkarpackie”, dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.