Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Czapla biała
Natura

Urodziwa kosmopolitka

Czapla biała
Czapla biała nie jest jedynym gatunkiem kosmopolitycznym żyjącym w Polsce. Do tego grona zaliczamy ptaki takie jak wróbel, dymówka, kania czarna i sokół wędrowny.
Chociaż w gnieździe potrafi głośno domagać się pokarmu, kiedy dorasta, staje się ptakiem niemal milczącym. Nie odzywa się nawet w kolonii lęgowej. Mimo to jest bardzo towarzyska, bo żyje w przyjaźni z innymi gatunkami ptaków i chętnie wije gniazda w ich sąsiedztwie. Jeszcze 25 lat temu czapla biała uchodziła w Polsce za prawdziwą rzadkość. Dziś można ją spotkać niemal wszędzie.

Udostępnij


Kosmopolitka

Czapla biała to jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków ptaków na świecie. Śmiało można ją nazwać kosmopolitką – występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Zasiedla głównie ciepłe rejony – tropikalne i subtropikalne. W Europie pojawia się najczęściej na południowym wschodzie kontynentu. Prawdopodobnie kiedyś obszar jej występowania był jeszcze większy. Od co najmniej dziesięciu lat czapla na stałe gości w Polsce, po stu latach przerwy. Najczęściej widywana jest na południu naszej Ojczyzny, a najłatwiej spotkać ją można podczas sezonowych migracji: jesienią(od końca lipca do października) oraz wiosną (w kwietniu i maju). Co ciekawe czapla biała coraz częściej decyduje się zimowanie w Polsce.


Sporne pióra

W drugiej połowie XIX wieku zapanowała na świecie – głównie w Stanach Zjednoczonych i Europie – moda na ozdobne pióra do kapeluszy dla pań. To stało się przyczyną prawdziwej rzezi czapli białych. Pod koniec XIX wieku na całym świecie zabijano rocznie około dwustu tysięcy tych ptaków. Piękne pióra, które ściągały na czaple tyle nieszczęść, wyrastają im w okresie godowym. Długie na pół metra, tworzą specyficzny welon osłaniający grzbiet ptaka. Ich cechą charakterystyczną są rzadko osadzone, wydłużone na kształt włosów promienie. Z jednego ptaka można było pozyskać nawet kilkadziesiąt takich piór. Stanowiły one wielką pokusę dla handlarzy, którzy przeliczali ich piękno na pieniądze.

Nad stawem
Czaple białe najlepiej obserwować pod koniec sierpnia oraz we wrześniu. W tym czasie wiele ptaków zatrzymuje się w okolicach stawów rybnych. Jeżeli nawet nie uda się ich tam zobaczyć, prawdopodobnie spotkamy inne ptaki, które w tym okresie również odbywają wędrówki – czaplę siwą oraz rozmaite gatunki wodno-błotne.

[split_gallery show=’1-3′]Zdjęcia:Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Piotr Żogała, mieszkaniec Oświęcimia. Pasjonat przyrody a w szczególności zwierząt, tych znanych nauce jak i jeszcze nieodkrytych. Prowadzi na YouTube swój kanał Polska Kartoteka Faunistyczna TV, na którym umieszcza swoje filmy przedstawiające krajowe gatunki zwierząt. Miłośnik podróży. Wolny czas najchętniej spędza aktywnie wypoczywając w górach.