Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Grodzisko oznaczone na zdjęciach lotniczych.
Historia Wydarzenia

Kolejna odsłona lotniczej prospekcji archeologicznej

Grodzisko oznaczone na zdjęciach lotniczych.
Grodzisko oznaczone na zdjęciach lotniczych.
III edycja akcji prospekcji lotniczej w rejonie województwa małopolskiego i świętokrzyskiego odbędzie się w dniach 29 czerwca – 2 lipca. „Ponownie będziemy wykonywać zdjęcia lotnicze w promieniu 150 km wokół lotniska Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim. Naszym celem jest rozpoznanie nowych stanowisk archeologicznych, a także dokumentacja znanych już obiektów zarówno podziemnych jak i posiadających własną formę terenową” – poinformował Piotr Wroniecki, inicjator akcji.

W zespole znajdują się również: Miron Bogacki – archeolog i fotograf z UW, Roman Brejcha – czeski archeolog, który zajmuje się fotointerpretacją, Przemysław Dulęba – doktorant w Instytucie Archeologii UW i Stanisław Maksymowicz – dziennikarz i operator kamery. Samolot 3Xtrim podobnie jak w poprzednich sezonach pilotować będzie Krzysztof Wieczorek – mistrz świata w lataniu precyzyjnym w 2009 roku.

„Do tej pory udało nam się wykonać ponad 15 godzin lotów i tysiące zdjęć z zarejestrowanymi obiektami archeologicznymi. Odkryliśmy liczne, nieznane wcześniej archeologom stanowiska” – mówi Wroniecki. Integralną częścią akcji jest powstały kilka miesięcy temu zaawansowany system informatyczny służący oznakowywaniu wykonanych zdjęć lotniczych na potrzeby badań archeologicznych. Zaprojektował go Jakub Wroniecki, student Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Inicjator projektu ponownie oferuje archeologom możliwość nieodpłatnego wykonania zdjęć lotniczych wybranego terenu w obrębie badanego obszaru. Aby zgłosić propozycję należy wybrać dokładnie miejsce, a następnie skonsultować możliwość jego sfotografowania. Zgłoszenia przyjmowanie są pod adresem mailowym: piotr.wroniecki@gmail.com. W razie pozytywnej odpowiedzi prawdopodobne będzie uiszczenie opłatę za dodatkową benzynę, potrzebną na ewentualne zboczenie z kursu.

Trasa przelotów będzie ostatecznie ustalona w ostatnim tygodniu czerwca. Do tej pory można przysyłać inicjatorom wszelkie sugestie i pomysły, co do jej modyfikacji. „Wszystkich zainteresowanych – archeologów i pasjonatów zapraszamy też na płytę lotniska w Pobiedniku Wielkim!” – kończy Wroniecki.

Tekst pochodzi z PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.