Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Nauka i innowacyjna gospodarka Wydarzenia

Konkurs „Futuronauta” już rozstrzygnięty

Tekst „Szczęście(TM)” studenta polonistyki UJ, Przemysława Zańki zwyciężył w organizowanym przez CITTRU UJ konkursie na najlepszy tekst futurystyczno-naukowy „Futuronauta”. Autor otrzyma 7 tys. zł.

Udostępnij

„W nagrodzonym opowiadaniu autor pokazuje, co mogłoby się stać, gdyby udostępniono oprogramowanie podpowiadające, jak zostać szczęśliwym. Według wizji autora szczęście to nie tylko rozkoszowanie się dźwiękami Piątej Symfonii Ludwiga van Beethovena i podziwianie dzieł Rembrandta, ale głęboko ukryta w ludziach przemoc, perfidia, okrucieństwo” – opisuje zwycięskie opowiadanie CITTRU.

„Krótkie, sarkastyczne, bardzo +Lemowskie+” – podsumował zwycięskie opowiadanie jeden z jurorów, prof. Jerzy Jarzębski i dodał, że tekst pokazuj niemożliwość programowania szczęścia i osiągania go w prosty sposób prosty. Jacek Dukaj podkreślił wiarygodność i konsekwentne rozwinięcie pomysłu autora, zaś Sławomira Zagórskiego ujęła doskonała puenta tego opowiadania.

Co mogłoby się stać ze światem i ludźmi sterowanymi przez „Szczęście(TM)”? Można o tym przeczytać na stronie www.futuronauta.cittru.uj.edu.pl

W konkursie przyznane zostały także wyróżnienia dodatkowe. Nagrodę Rektora UJ prof. Karola Musioła otrzymało opowiadanie „Roślina jako twórca kultury”. Autor tego tekstu, Marcin Kowalczyk, swym laurem podzieli się z drugim ze zdobywców nagrody rektorskiej – Przemysławem Zańko, który tym razem został doceniony za inny tekst – „Literatura 2.0. Czy leci z nami autor?” Obaj autorzy otrzymają po 1 tys. zł

Swoją nagrodę, 2 tys. zł, przyznało też CITTRU w kategorii tekstów humanistycznych. Nagrodę główną w tej kategorii przyznano Justynie Janik za opowiadanie „Wstręt”. Jak uzasadniano decyzję, w utworze przedstawiono dylematy człowieka w konfrontacji z technologią, która go imituje oraz ukazanie ponadczasowego problemu ludzkiej tożsamości. „Czy kiedyś znienawidzimy nasze awatary i androidy powstałe na nasze podobieństwo? Czy strach przez ukrytą odmiennością jest uniwersalnym składnikiem ludzkiej natury? To pytania, które porusza +Wstręt+” – podsumowuje CITTRU.

Na początku kwietnia zakończyło się głosowania internautów, którzy jako zwycięzcę wskazali tekst „Cisza” Jakuba Jana Bażeli.

Gala wręczenia nagród będzie miała miejsce 17 kwietnia w trakcie rozpoczęcia krakowskiego Forum Nowej Nauki. Wydarzenia z gali oraz całego Forum będzie można śledzić także w internecie poprzez stronę: www.nauka2.0.cittru.uj.edu.pl oraz profil Facebooka: www.facebook.com/nimb.cittru.

33 najlepsze teksty futurystyczno-naukowe zostaną wydane w drugiej połowie roku w specjalnej publikacji.

Artykuł pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.