Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

księżyc
Natura Wydarzenia

Spójrz dzisiaj w niebo

księżyc srebrny glob
W poniedziałek wieczorem będziemy mieli okazję podziwiać na niebie złączenie Księżyca i Jowisza – informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Przypomniał, że w ostatnich dniach Księżyc spotykał się najpierw z Merkurym, potem z Wenus, a teraz przyszedł czas na kolejne z wieczornych spotkań z jasnymi planetami.

Udostępnij

„Tak naprawdę na najmniejszą odległość na sferze niebieskiej, wynoszącą tylko 3 stopnie, oba ciała zbliżyły się dzisiaj o godzinie 5 rano. O tej porze w Polsce znajdują się jednak one pod horyzontem, a więc na obserwacje musimy poczekać do wieczora” – zaznaczył astronom.

Zapowiedział, że mniej więcej godzinę po zachodzie Słońca, a więc w około godziny 18 naszego czasu, Jowisza znajdziemy 40 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem, a Księżyc, zbliżający się do pierwszej kwadry – 6 stopni nad nim. Z kolei 20 stopni od pary Księżyc-Jowisz można będzie zobaczyć jasną Wenus.

„Prognozy pogody na dzisiejszy wieczór są korzystne. Dość dobra pogoda ma panować w Polsce centralnej i wschodniej. Więcej chmur będzie tylko w Polsce zachodniej” – dodał dr Olech.

Tekst pochodzi z serwisu PAP – Nauka w Polsce

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.