Jak donosi Stowarzyszenie Ratuj Tenczyn, w trakcie VI etapu prac zabezpieczających ruiny zamku Tenczyn dokonano ciekawych odkryć.
Obecnie reperowana jest wschodnia ściana dziedzińca: odtwarzane jest lico muru, przemurowywane nadproża otworów drzwiowych i strzelnic skrzydła mieszkalnego. Zdjęto uszkodzone schody prowadzące z dziedzińca na piętro budynku mieszkalnego. Pod nimi odkryto relikty oryginalnych schodów renesansowych.
W południowej ścianie dziedzińca zamku górnego zachowały się fragmenty renesansowych stopni schodów jakie były na Tenczynie w czasach jego świetności.
Rekonstruowane jest również sklepienie które zapadło się na początku bieżącego roku. Powodem katastrofy były uszkodzenia płyty zabezpieczającj wykonanej w latach 60 ubiegłego wieku.
Sklepienie nad częścią mieszkalną jest już oczyszczone z zalegającego gruzu i przygotowane do trwałego zabezpieczenia.
Jednocześnie w rejonie Bramy Nawojowej prowadzone są wykopy dzięki którym odsłonięto fragmenty krużganków. Odkrycia jakich dokonano w trakcie robót znacznie wzbogacają wiedzę na temat Tenczyna który jak dotychczas nie był gruntownie przebadany archeologicznie.
Źródło: Stowarzyszenie Tenczyn.