W dniach 16–17 oraz 23–24 maja 2015 roku odbędą się Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego „Był sobie czas”. Uczestnicy wydarzenia, już po raz 17. będą mieli okazję zwiedzić intrygujące i nierzadko niedostępne na co dzień zabytki Małopolski.
Po miejscach tych oprowadzać będą przewodnicy – pasjonaci i eksperci. Pokażą miejsca nieznane, warte uwagi ze względu na architekturę, otaczające je parki, ogrody, ale również fascynujące historie z nimi związane.
Tematem tegorocznej edycji wydarzenia jest czas – jedna z uniwersalnych kategorii miary otaczającego nas świata. Czas jest doświadczeniem powszechnym, łączy się z pojmowaniem świata przez daną epokę, świadomością ludzi, rytmem życia, obrzędami, a także architekturą, stąd wielość kategorii jego postrzegania, rozmaite metody jego mierzenia. Podczas Dni Dziedzictwa w centrum zainteresowania znajdzie się czas historyczny zatrzymany w pokazywanych zabytkach.
W każdym z wybranych miejsc zastanowić się będzie można nad różnymi rodzajami czasu: słonecznym, astronomicznym, kalendarzowym, mierzonymi za pomocą gnomonów, zegarów, kalendarzy. Zwiedzający przyjrzą się rytmom przyrody oraz ludowemu kalendarzowi obrzędowemu. Z pewnością nie będzie to czas stracony :)
Na liście obiektów, które będzie można zwiedzić, znajdują się: Cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie, Collegium Maius w Krakowie, Dawne Obserwatorium Astronomiczne w Collegium Śniadeckiego i Ogród Botaniczny w Krakowie, Kaplica pw. Nawiedzenia i Zwiastowania NMP w Dalewicach, Kolonia robotnicza i fabryka Bata w Chełmku, Kościół pw. św. Marka Ewangelisty w Krakowie, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Synagoga i Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, Zespół pałacowy w Książu Wielkim, Zespół zabudowań podworskich w Bobrku. Zabytki położone są na czterech trasach: dwóch krakowskich (zabytki dostępne w obydwa weekendy), zachodniej (zabytki dostępne 16–17 maja) i północnej (23–24 maja).
W programie XVII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, oprócz zwiedzania, znajdą się warsztaty, koncerty, spacery, wycieczki, wystawy. Część atrakcji została przygotowana z myślą o najmłodszych.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Niektóre punkty programu będą wymagały rezerwacji miejsc. Więcej na stronie: dnidziedzictwa.pl.