Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Matka Boska Dzikowska, drzeworyt kolorowany ręcznie
Kultura Wydarzenia

Wystawa unikalnej kolekcji drzeworytów ludowych w Krakowie

Matka Boska Dzikowska, drzeworyt kolorowany ręcznie
Matka Boska Dzikowska, drzeworyt kolorowany ręcznie, 10801-1841, ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. Wasyla Stefanyka.
11 września 2014 roku w Krakowie zostanie otwarta wystawa przedstawiająca drzeworyty ludowe pochodzące z zaginionej kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego. Wystawa ta jest unikalną okazją aby zobaczyć nigdy nie prezentowane w całości dzieła. Wystawa będzie czynna do 30 listopada 2014 roku.

Przez blisko 70-lat nie było wiadomo gdzie znajduje się cenna, XIX-wieczna kolekcja. W 2012 roku kustosze Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie współpracując z Lwowską Narodową Naukową Biblioteką Ukrainy im. Wasyla Stefanyka, odnaleźli ów wyjątkowy zbiór we Lwowie (o tym odkryciu informowaliśmy na naszych łamach – czytaj o poszukiwaniach kolekcji Pawlikowskiego).

Józef Gwalbert Pawlikowski był jednym z pierwszych który docenił drzeworyt ludowy. Jego kolekcja zaś nie miała sobie równych. Stanowi ona niezwykle cenny i pionierski zasób, a jej twórca należy do pierwszych zbieraczy, który – gromadząc „starożytności ojczyste” – umiał skierować uwagę także na niedocenianą przez jemu współczesnych twórczość ludowych i prowincjonalnych artystów.

Wystawa „Spotkanie – drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie.”
11 września 2014 roku, godz. 18.00
Ratusz, Plac Wolnica 1, Kraków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Witold Wiśniewski - Andrychowianin, Małopolanin, Kosmopolak. Zawsze mu mało, zawsze chce więcej i zawsze wpada przez to w kłopoty.