Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Koziołek Matołek
Wydarzenia

Klasycy animacji… w Muzeum Dobranocek

Koziołek Matołek Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Koziołek Matołek, odcinek „W opałach”. Autor: S. Szwakopf.
15 maja 2014 roku w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy „Klasycy animacji ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie”. Wernisaż połączony będzie ze spotkaniem Witolda Gierszy z dziećmi i młodzieżą oraz projekcją jego animacji (m.in. „Mały Western”, „Czerwone i czarne”).

Wystawa prezentować będzie twórczość Studia Miniatur Filmowych w Warszawie – zostaną na niej zaprezentowane postaci z popularnych animacji i najstarszych seriali dla dzieci takich jak: „Jacek Śpioszek”, „Wędrówki Pyzy”, „Przygody Koziołka Matołka”, „Gucio i Cezar”, „Pomysłowy Dobromir”, „Tajemnice Wiklinowej Zatoki”, „Kochajmy Straszydła” oraz wielu innych. Liczne projekty, szkice, oryginalne celuloidy – kadry filmowe, scenopisy i recepty animacyjne oraz plakaty przeniosą nas w świat klasycznej animacji i odsłonią arkana twórczości Studia Filmowego.

Wystawie towarzyszyć będą projekcje filmów dobranockowych wyprodukowanych przez Studio Miniatur.

Studio Miniatur Filmowych w Warszawie to jedno z najstarszych w Polsce studiów filmowych. Powstało w 1958 roku w wyniku usamodzielnienia się warszawskiej filii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, działającej jako firma państwowa. Było jednym z 5 istniejących w PRL-u studiów animacji. Pierwszą grupę Produkcyjną Studia stworzyli Mieczysław Poznański oraz Witold Giersz. To tutaj działali tacy animatorzy, plastycy, scenografowie i reżyserzy jak m. in. Jan Lenica, Walerian Borowczyk, Witold Giersz, Włodzimierz Haupe, Stefan Szwakopf.

Wystawa i spotkanie z twórcą, Witoldem Gierszem wpisują się w trwający w Muzeum Dobranocek przez cały maj II Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA.

Wystawa „Klasycy Animacji ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie”
15 maja – 31 sierpnia 2014
Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy, Rzeszów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.