Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Muzeum Jana Pawla II Wadowice
Miejsca które warto zobaczyć Turystyka Wydarzenia

Otwarto Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach

Muzeum Jana Pawla II Wadowice
Budynek Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Jana Pawła II w Wadowicach. Foto: Andrzej Wiktor.
Od dzisiaj można oglądać nową ekspozycję Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Po niemal 4 latach przebudowy kamienicy zamieszkiwanej kiedyś przez rodzinę Wojtyłów powstała pierwsza na świecie ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II.

Nowa wystawa znajduje się w budynku przy ul. Kościelnej 7, w której przed II wojną światową mieszkała rodzina Wojtyłów, a od roku 1984 działało papieskie muzeum. Cała kamienica została pozyskana w 2006 roku przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazana Archidiecezji Krakowskiej w celu zorganizowania tu nowego muzeum. Dzięki środkom unijnym, a także dzięki wsparciu współzałożycieli muzeum, w latach 2010–2013 kamienica została dostosowana do projektu nowej wystawy autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów.

Dopiero co otwarta ekspozycja mieści się na czterech kondygnacjach wadowickiego muzeum i jest nowoczesną, interaktywną ekspozycją ukazującą różne aspekty i etapy życia oraz dorobek Papieża Polaka. Pozwala ona zwiedzającym wędrować u boku Karola Wojtyły przez najważniejsze momenty jego życia, skłania do refleksji, ale także zapoznaje z atmosferą przedwojennych Wadowic i historią pontyfikatu papieża. Sercem muzeum jest odtworzone mieszkanie Wojtyłów, które znajdowało się na piętrze kamienicy. Wśród setek eksponatów związanych z życiem i pontyfikatem Jana Pawła znalazły się między innymi: pistolet z którego Ali Agca strzelał do Papieża Polaka, replika łodzi rybackiej sprzed dwóch tysięcy lat znalezionej nad brzegami Jeziora Galilejskiego, replika krzyża z Placu Zwycięstwa w Warszawie na którym w 1979 roku Jan Paweł II wygłosił słynne słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!” czy różaniec podarowany papieżowi przez siostrę Łucję z Fatimy.

Oprócz ekspozycji stałej Muzeum planuje także wystawy czasowe o szerokim zakresie tematycznym, przedsięwzięcia edukacyjne i integracyjne różnych środowisk – ponadregionalnych, ponadpaństwowych, interdyscyplinarnych, a także wspieranie działalności naukowej m.in. poprzez organizację konferencji, sympozjów, seminariów. Nowa placówka, jako miejsce otwarte, będzie też przestrzenią spotkań i dyskusji w duchu dobrze rozumianej tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. Planowana jest organizacja warsztatów dla młodzieży, wieczorków literackich, a także spektakli teatralnych i prezentacji filmowych.

Muzeum Jana Pawla II Wadowice
Fragment ekspozycji -ReplikaŚwiętych Drzwi. Foto: Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Andrzej Wiktor.
Oficjalnego otwarcia Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II dokonali premier Donald Tusk, minister kultury Bogdan Zdrojewski, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, burmistrz Wadowic Ewa Filipiak oraz kardynał Stanisław Dziwisz. Pierwszym oficjalnym zwiedzającym był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną.

Więcej informacje na stronie muzeum. Rezerwacje biletów: tel. 33 823 35 55, e-mail: rezerwacja@domjp2.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.