Otwarto Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach
Nowa wystawa znajduje się w budynku przy ul. Kościelnej 7, w której przed II wojną światową mieszkała rodzina Wojtyłów, a od roku 1984 działało papieskie muzeum. Cała kamienica została pozyskana w 2006 roku przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazana Archidiecezji Krakowskiej w celu zorganizowania tu nowego muzeum. Dzięki środkom unijnym, a także dzięki wsparciu współzałożycieli muzeum, w latach 2010–2013 kamienica została dostosowana do projektu nowej wystawy autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów.
Dopiero co otwarta ekspozycja mieści się na czterech kondygnacjach wadowickiego muzeum i jest nowoczesną, interaktywną ekspozycją ukazującą różne aspekty i etapy życia oraz dorobek Papieża Polaka. Pozwala ona zwiedzającym wędrować u boku Karola Wojtyły przez najważniejsze momenty jego życia, skłania do refleksji, ale także zapoznaje z atmosferą przedwojennych Wadowic i historią pontyfikatu papieża. Sercem muzeum jest odtworzone mieszkanie Wojtyłów, które znajdowało się na piętrze kamienicy. Wśród setek eksponatów związanych z życiem i pontyfikatem Jana Pawła znalazły się między innymi: pistolet z którego Ali Agca strzelał do Papieża Polaka, replika łodzi rybackiej sprzed dwóch tysięcy lat znalezionej nad brzegami Jeziora Galilejskiego, replika krzyża z Placu Zwycięstwa w Warszawie na którym w 1979 roku Jan Paweł II wygłosił słynne słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!” czy różaniec podarowany papieżowi przez siostrę Łucję z Fatimy.
Oprócz ekspozycji stałej Muzeum planuje także wystawy czasowe o szerokim zakresie tematycznym, przedsięwzięcia edukacyjne i integracyjne różnych środowisk – ponadregionalnych, ponadpaństwowych, interdyscyplinarnych, a także wspieranie działalności naukowej m.in. poprzez organizację konferencji, sympozjów, seminariów. Nowa placówka, jako miejsce otwarte, będzie też przestrzenią spotkań i dyskusji w duchu dobrze rozumianej tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. Planowana jest organizacja warsztatów dla młodzieży, wieczorków literackich, a także spektakli teatralnych i prezentacji filmowych.
Więcej informacje na stronie muzeum. Rezerwacje biletów: tel. 33 823 35 55, e-mail: rezerwacja@domjp2.pl.