Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

BonKultury2014 Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Kultura Nauka i innowacyjna gospodarka Turystyka

Na skróty do małopolskiej kultury

Bon Kultury: 75% zniżki - 100% kultury.
Bon Kultury: 75% zniżki – 100% kultury.
17 małopolskich muzeów, ponad 60 najciekawszych propozycji kulturalnych, a wszystko to z 75% zniżką. Tak w największym skrócie można opisać Bon Kultury – innowacyjny program samorządu województwa małopolskiego. Jego celem jest wzbogacenie oferty edukacji kulturalnej, ułatwienie do niej dostępu oraz przełamanie finansowych barier uczestnictwa w kulturze.

Bon Kultury skraca drogę do kultury
Bon kultury to nowatorskie przedsięwzięcie edukacyjne, które zachęca instytucje kulturalne do przygotowywania programów w których edukacja kulturalna jest ciągłym procesem rozwijania zainteresowań, kształcenia umiejętności oraz zdolności dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Dzięki temu program ten wspiera rozwijanie wrażliwości, uczy uważnego spojrzenia na świat, stawia więc sobie za cel podnoszenie tych kompetencji, które pomagają aktywnie i świadomie uczestniczyć w otaczającej nas kulturze. „Zależało mi na tym, aby oferta regionalnych instytucji kultury była nie tylko spójna, ale też coraz ciekawsza. Mamy przecież tak duży potencjał do realizowania niesztampowych projektów! (…) Od początku był on [Bon kultury – przyp. red.] pomyślany jako projekt, w którym instytucje będą ze sobą konkurować – kto zaproponuje najciekawszy pomysł, może liczyć na wsparcie samorządu województwa. Zwyciężają więc wyłącznie względy merytoryczne. Warto podkreślić, że dzięki środkom z naszego budżetu regionalnego koszt zajęć w ofercie jest 75% niższy od innych propozycji. Sprawia to, że osoby ciekawe świata mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania bez oglądania się na kwestie finansowe” – mówi Marek Sowa, Marszałek województwa małopolskiego.

„Skracanie drogi do kultury” ma więc wymiar praktyczny, finansowy. Dodatkowo instytucje kultury będą udzielać dodatkowych zniżek dla uczestników z odległych miejscowości. Ma to na celu udzielenie dodatkowej pomocy tym, którzy mają utrudniony dostęp do ciekawej oferty kulturalnej ze względu na miejsce zamieszkania. „Chcemy w ten sposób pomóc wszystkim tym, którzy mają utrudniony dostęp do ciekawej oferty kulturalnej, bo mieszkają dalej od instytucji. Doceniamy ich trud i upór w realizowaniu swoich pasji – stąd pomysł, aby dofinansować ich dojazdy” – dodaje Marek Sowa.

Dla kogo Bon Kultury?
Z programu mogą korzystać wszyscy, nie tylko Małopolanie ale także turyści odwiedzających nasz region. Zajęcia zostały przygotowane z myślą o dzieciach, młodzieży, osobach dorosłych i seniorach. Oferta przeznaczona jest zarówno dla osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych.

Bon kultury nie ma fizycznej formy – nie jest kartą, talonem. Aby skorzystać z niego wystarczy znaleźć coś ciekawego dla siebie we wskazanych instytucjach kulturalnych na terenie całego województwa małopolskiego, zapisać się na zajęcia realizowane pod szyldem Bonu kultury, podać hasło, którym jest nazwa programu i skorzystać z 75% zniżki.

BonKultury2014: Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, Familijne warsztaty teatralne.
Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, Familijne warsztaty teatralne.
Edukacja kulturalna – kluczem do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości?
„Edukacja kulturalna pozwala na rozwój osobowości, uczy umiejętnego odczytywania kodów i znaczeń, którymi jest zapełniony świat. To umiejętności niezwykle przydatne zarówno dla młodego człowieka, który ma możliwość lepszego zrozumienia otaczającej go rzeczywistości, ale także dla dorosłych, bo poszerzają w ten sposób ich kompetencje. Idea swobodnego uczenia się poza szkołą i samokształcenie przez całe życie – to postulaty, które w pełni zasługują na poparcie. Podkreślam przy tym, że Małopolska już teraz zyskuje markę regionu, gdzie mieszkańcy chcą się uczyć, doskonalić zawodowo i rozwijać swoje zainteresowania. Wielokrotnie, jak wskazują badania, potencjalni odbiorcy oferty publicznych instytucji kultury deklarują, że chcieliby aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym regionu. Do tego potrzebne jest jednak więcej tańszych propozycji oraz bardziej zróżnicowana oferta” – tłumaczy Marek Sowa, Marszałek województwa małopolskiego.

Instytucje realizujące program Bon Kultury
1. Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie
2. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
3. Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
4. Małopolski Ogród Sztuki
5. Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
6. Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec Muzeum
7. Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
8. Muzeum Archeologiczne w Krakowie
9. Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
10. Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
11. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
12. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
13. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
14. Muzuem Okręgowe w Tarnowie
15. Muzuem Tatarzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
16. Opera Krakowska w Krakowie
17. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA

Całkowita wartość projektu to ponad 1,2 mln zł. W projekcie budżetu Województwa Małopolskiego na rok 2014 na dofinansowanie propozycji kulturalnej Bon Kultury zaplanowano 800 tys. zł. Z oferty Bonu Kultury w 2014 roku może skorzystać blisko 42,6 tys. osób.
Więcej szczegółów na stronie projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.