W województwie małopolskim powstał Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Na jego trasie znalazły się między innymi forty Twierdzy Kraków, muzea oraz liczne cmentarze wojenne. W niektórych miejscach można zobaczyć ocalałe ślady okopów i innych umocnień polowych, a także obiekty wojskowe, takie jak dawne koszary, siedziby sztabów walczących armii czy szpitale wojskowe.
Szlak wiedzie do miejsc, które w latach 1914–1915 były areną kluczowych zmagań na froncie wschodnim Wielkiej Wojny. Wędrówkę po nim najlepiej rozpocząć w Krakowie, albowiem to stąd wyruszyła I Kompania Kadrowa. Twierdza Kraków, która odegrała ważną rolę w bitwach stoczonych pod koniec 1914 r. na północ i na południe od stolicy Małopolski, do dziś zadziwia rozmachem założenia. Z kolei w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego można podziwiać autentyczne samoloty bojowe z czasów I wojny światowej. Trasy szlaku wiodą na Jurę Krakowsko-Częstochowską, gdzie walki toczyły się w listopadzie 1914 r., a następnie zawracają na południe i prowadzą do Gorlic, gdzie na początku maja 1915 r. rozegrała się jedna z najważniejszych bitew I wojny światowej. Doprowadziła ona do przełamania frontu i ostatecznie do wyparcia armii carskich z Galicji. W Tarnowie można zobaczyć dawne koszary czy szpital garnizonowy. W czasie wojny miasto to było siedzibą garnizonu austro-węgierskiego, a później stało się zapleczem dla atakującej Galicję Zachodnią armii rosyjskiej. Świadectwem zmagań wojennych są także liczne nekropolie rozsiane po niewielkich miejscowościach.
Odnalezienie wielu miejsc na szlaku, takich jak ślady dawnych umocnień, nie jest proste. Nie ma się jednak czemu dziwić. Już rok po walkach miał z tym kłopot węgierski pisarz Ferenc Molnár, korespondent wojenny z frontu wschodniego.
W ramach projektu powstała także aplikacja mobilna „Małopolska. Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej”. Obiekty na trasie urozmaicono zdjęciami (także archiwalnymi), a całość uzupełniono ciekawymi artykułami na temat przedwojennej Małopolski, historii wybuchu Wielkiej Wojny, a także na temat życia codziennego żołnierzy, lotnictwa, architektury cmentarnej oraz Legionów Józefa Piłsudskiego.
Szlak powstał w celu upamiętnienia wydarzeń, które przed wiekiem kształtowały znany nam dzisiaj świat. Jego uruchomienie było możliwe dzięki wparciu finansowemu z funduszy unijnych. To dopiero pierwszy etap tego projektu realizowanego ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Docelowo projekt zakłada budowę ponadregionalnego szlaku turystycznego po najciekawszych miejscach związanych z historia I Wojny Światowej w Małopolsce.
Więcej informacji o szlaku na stronie internetowej www.visitmalopolska.pl/szlakpierwszejwojny.