W ubiegłym roku województwo małopolskie odwiedziło 12,6 mln osób (o ponad 4 procent więcej niż w 2012 roku). Odwiedzający najbardziej cenią naszą przyrodę i unikatowe zabytki, narzekają za to na kiepską komunikację w regionie i złą jakość dróg. Wysoko oceniana jest również atmosfera: życzliwość i gościnność ludzi. Najatrakcyjniejsze miejsca to Kraków, Zakopane i Kopalnia Soli w Wieliczce, a w następnej kolejności: góry, Wadowice i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Prawie 10 milionów odwiedzających woj. małopolskie to turyści krajowi. Wśród nich liczną grupę stanowią nasi najbliżsi sąsiedzi z województwa śląskiego i podkarpackiego. Nie brakuje również turystów z województwa mazowieckiego, a także samych Małopolan. Goście zagraniczni przyjeżdżają do nas głównie z Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Licznie reprezentowani są także odwiedzający z Rosji, Włoch i Stanów Zjednoczonych.
Po co przyjeżdżają do nas turyści? Najważniejszym celem jest oczywiście wypoczynek oraz zwiedzanie zabytków. Wśród odwiedzających krajowych coraz bardziej popularna staje się turystyka aktywna (głównie narciarstwo i piesze wędrówki). Natomiast goście zagraniczni coraz częściej są zainteresowani rozrywką (puby, kluby, restauracje) oraz… zakupami. W 2013 roku odwiedzający woj. małopolskie wydali kwotę około 10,5 miliarda złotych. Turyści z kraju zostawiają u nas średnio 640 złotych na osobę, a zagraniczni prawie 1400 złotych.
Źródło: Wrota Małopolski