Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Sylwester w Małopolsce
Turystyka

Sylwestrowi oszuści

Sylwester w Małopolsce
Foto: Alex Sims. Creatice Commons.
Co roku przed sylwestrem czy feriami zimowymi Internet aż kipi od ogłoszeń o tanich pokojach. W atrakcyjnych cenach proponowane są nam noclegi przy stoku, z mnóstwem atrakcji, z pięknym widokiem z okna… Jednak co roku media informują o oszustwach dokonywanych na wynajmie pokoi w nieistniejących obiektach noclegowych. Na co zwrócić uwagę by nie dać się oszukać i spędzić udany czas z rodziną?

Nie ma super ceny!
Nie dajcie się skusić na super atrakcyjną cenę. Z miejsca powinna się Wam zapalić czerwona lampka i pojawić pytanie dlaczego tak tanio. Niska cena w okresie sylwestrowym w ogóle nie istnieje! Taki dzień jest tylko raz w roku i naturalną rzeczą jest, że cena musi być do niego adekwatna. Oczywiście obiekty mogą swoją ceną manipulować tak by ostatnie miejsca sprzedać w bardziej atrakcyjnych cenach, ale to również wymaga potwierdzenia (choćby telefonicznego).

Sprawdź dane kontaktowe
Ogłoszenia turystyczne w Internecie jedno po drugim zachwalają wspaniałe miejsce, widoki z okna prosto na góry, tanie ceny i biskość stoku. Wybieramy ofertę, szukamy kontaktu i znajdujemy tylko numer telefonu komórkowego, czasem również pełne dane adresowe z prośbą o kontakt pod podanym numerem komórkowym w celu ustalenia szczegółów. Nie dajcie się zwieść, to może być tylko sprytne oszustwo. Najpierw odnajdźcie ten obiekt noclegowy w Internecie, obejrzyjcie jego stronę internetową, zadzwońcie do urzędu gminy lub miasta i zdobądźcie numer telefonu stacjonarnego do wybranego przez Was miejsca. Zadzwońcie i zapytajcie się czy ogłoszenie jest nadal aktualne. Jeśli TAK – super, macie już załatwiony pobyt, jeśli NIE – też super, uniknęliście przykrej niespodzianki.

sylwester w Małopolsce
Foto: Shin-改T. Creative Commons.
Fałszywa strona internetowa
Dzisiaj zrobić stronę internetową może każdy i to w kilka godzin. Wystarczy wejść na portal oferujący darmowe strony www, ściągnąć jakieś ładne zdjęcia, wkleić znalezione gdzieś oferty zabawy sylwestrowej, wpisać dane adresowe jakiegoś istniejącego obiektu, podać nr konta oszusta i wrzucić to do sieci. Oszuści tworzą wspaniałą wizytówkę obiektu, reklamują się na serwisach ogłoszeniowych i czekają na chętnych sylwestrowych wrażeń.
To naprawdę jest proste! Bądźcie czujni i zwróćcie uwagę na kilka poniższych punktów:
1. Domena (adres www) strony internetowej powinien zawierać nazwę obiektu co jest naturalne i ogólnie przyjęte, a już przynajmniej domena powinna być krótka i zwięzła, a nie skomplikowana jak np. www.darmowewww.pl/noclegi/zakopane/owkowalski
2. Adres email również powinien być w domenie obiektu
3. Dane kontaktowe są pełne, włącznie z numerem telefonu stacjonarnego
4. Certyfikaty i przynależności do lokalnych stowarzyszeń (warto sprawdzić czy takie istnieją i zaciągnąć u nich przysłowiowego języka)
5. Strona ma aktualizowane bieżące informacje o wydarzeniach w okolicy
6. Oprócz sylwestra posiada również propozycje na inne okresy jak np. Wielkanoc
7. Posiada archiwum zdjęć z poprzednich imprez i wydarzeń

Sylwester w Małopolsce
Foto: Riccardo Pesce. Creative Commons.
Taniej i bezpieczniej z biurem podróży?
Może sądzicie, że to nie potrzebne, bo przecież sami możecie zamówić miejsce w obiekcie noclegowym bez pośrednictwa w tym wszystkim biura podróży. Przecież będzie taniej. Czy na pewno? Biura podróży bardzo często wykupują miejsca w obiektach i hotelach na długo przed okresem sylwestrowym po ściśle wynegocjowanych i często wyjątkowo niskich cenach. Z tego powodu cena noclegu w pakiecie z różnymi atrakcjami może być zdecydowanie korzystniejsza niż w przypadku, gdy mielibyśmy sami sobie to wszystko zorganizować. Co więcej, w razie jakiegokolwiek problemu możemy zwrócić się do biura podróży czy rezydenta z prośbą o pomoc. Dobre biuro podróży jest też gwarantem tego, że obiekt do którego się wybieracie istnieje w rzeczywistości. Nie może ono sobie pozwolić na wpadkę z noclegami widmo, gdyż działa ono nie tylko w okresie zimowym, lecz przez cały rok, a zła opinia oznacza najczęściej koniec działalności biura.

Najważniejszy jest rozsądek
Nic i nigdy nie zastąpi nam zdrowego rozsądku. Nie tylko dotyczy to zbliżającego się sylwestra, ale także wszystkich przyszłych wycieczek czy dłuższych podróży. Patrzmy, czytajmy, słuchajmy i bądźmy rozsądni. Dzięki temu nie nabierzemy się na rzeczy, które po prostu nie mogą istnieć w świecie turystyki.
Jeśli nasz wyjazd musi być budżetowy, zawsze zwracajmy uwagę na to co jest oferowane, przez kogo i gdzie. Jeśli możemy pozwolić sobie na wydatek przysłowiowych „paru złotych” więcej, zdecydujmy się na to – czy nie warto mieć chociaż raz w roku święty spokój i dobrze się bawić? Chyba warto!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Pilot i przewodnik turystyczny, miłośnik Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego - aktywnie działający w dziedzinie turystyki. Nowohucianin. Na co dzień właściciel biura podróży i agencji turystycznej Ecotravel.