Małopolska

Małopolska jakiej nie znacie – Malopolska24.pl

Zamek Żupny w Wieliczce.
Historia Wydarzenia Zamki, dwory, pałace

Zamek Żupny w Wieliczce – wystawa najcenniejszych zbiorów z archiwum

Zamek Żupny w Wieliczce. Fragment muzealnego archiwum.
Fragment muzealnego archiwum.
Do 19 stycznia 2014 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce prezentowana będzie wystawa „Najstarsze, najcenniejsze, najciekawsze… Z muzealnego archiwum”. To wyjątkowa okazja do poznania bogatych zbiorów Muzeum, które ze względów konserwatorskich na co dzień przechowywane są w archiwum.

Zamek Żupny w Wieliczce.
Zamek Żupny w Wieliczce.
Na potrzeby wystawy wybrano najstarsze, najcenniejsze i najciekawsze archiwalia. Ich wartość merytoryczna jest znaczna i stanowią one ważne źródło wiedzy historycznej. Wśród nich wymienić należy dokument z 1631 roku, burmistrza i rajców miasta Wieliczki z jedyną zachowaną pieczęcią przedstawiającą wyciśnięty w czerwonym wosku herb miasta.
Cenny zbiór tworzą dokumenty królewskie wydane m. in. przez Stefana Batorego, Zygmunta III, Władysława IV, Jana III Sobieskiego, Augusta II. Duża ich część zawiera przywileje nadane miejscowym cechom.

Wyjątkową wartość posiadają także „Księgi pamiątkowe zwiedzających kopalnię soli”. Zostały one wprowadzone w XVIII wieku przez Austriaków i funkcjonują aż do czasów nam współczesnych. Są one swoistą historią miejscowego ruchu turystycznego i zbiorem autografów znanych osobistości ze świata polityki, nauki, kultury.

Warto również obejrzeć XVII-wieczny dokument miejski wraz z panoramą miasta z tego okresu oraz aktów królewskich z wizerunkami władców i XVI-wiecznym starodrukiem „Kronika polska” Marcina Bielskiego. Interesujące dokumenty dotyczące personelu kopalni zestawiono z przedmiotami związanymi z ich pracą. Z kolei ozdobne faktury i oferty można oglądać w zaaranżowanym gabinecie urzędnika salinarnego.

Wystawa „Najstarsze, najcenniejsze, najciekawsze… Z muzealnego archiwum”.
Do 19 stycznia 2014 roku
Zameku Żupny w Wieliczce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code
     
 

Redakcja malopolska24.pl: Witold Wiśniewski - Redaktor Naczelny. Katarzyna Wiśniewska - Redaktor.